Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Kolejny pociąg hybrydowy na zachodniopomorskich torach

Kolejny dwunapędowy pociąg, w specjalnym błękitnym malowaniu, za kilka dni rozpocznie kursy po Pomorzu Zachodnim.

– To symbole naszego regionu: nowoczesne, przyjazne środowisku, wygodne i bezpieczne – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Hybrydowego taboru na Pomorzu Zachodnim przybywa. Do kursujących od stycznia 2021 roku – bursztynowego i zielonego – dołącza wyjątkowy morski pociąg.

Jego prezentacja odbędzie się 14 lipca o godzinie 11.00 w Kołobrzegu.

Pociągi z hybrydowym napędem zakupione przez Województwo Zachodniopomorskie to nowość na polskich torach. Na razie kursują tylko na trasie Szczecin – Kołobrzeg, ale będą obsługiwać również inne połączenia (m.in. do Szczecinka), gdzie część linii jest niezelektryfikowana. Podwójny napęd to duże ułatwienie w organizacji przewozów kolejowych, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo podróżnych.

– Możliwość zmiany źródła zasilania oznacza oszczędność paliwa, ograniczenie emisji spalin – tłumaczy marszałek województwa. – Dzięki realizowanym od lat inwestycjom Pomorze Zachodnie ma najnowocześniejszy w Polsce tabor do obsługi połączeń regionalnych – dodaje Geblewicz.

Po ubiegłorocznym zakupie dwóch pociągów hybrydowych Zarząd Województwa zdecydował o zamówieniu jeszcze pięciu takich pojazdów. Koszt? To 100 milionów złotych netto. Dostawy zaplanowano etapami. „Morski” to trzecia hybryda dla Pomorza Zachodniego. Czwarta również już jest gotowa i wkrótce zostanie włączona do eksploatacji.

Autor: Gracjan Broda, Foto: wzp.pl

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.