Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Movember: Można włączyć się do akcji, zapuścić wąsy, skorzystać z badań

Listopad to międzynarodowy miesiąc walki z męskim rakiem. Co roku o tej porze mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy. W ten sposób chcą nagłośnić temat chorujących na nowotwory jąder i prostaty, tym bardziej że statystyki od dawna nie napawają optymizmem.

Movember to międzynarodowa akcja walki z męskim rakiem

Jednym ze sposób, by uniknąć poważnych konsekwencji, jest regularna profilaktyka, do której namawia również marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najgłośniejszych akcji prozdrowotnych na świecie. Trzeba o niej mówić, bo samoświadomość jak ważne jest regularne badanie i kontrola zdrowia szczególnie u mężczyzn może uratować niejedno życie – podkreśla Geblewicz. – Pora zmienić myślenie, bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. A statystyki nie kłamią. Liczby zachorowań na raka jąder, prostaty czy jelita grubego stale rosną – przyznaje marszałek województwa.

Akcja Movember ma przekonać mężczyzn do samobadania i wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz do otwartej dyskusji o męskim zdrowiu i samopoczuciu. Kampania Movember Polska, której organizatorem jest Fundacja Kapitan Światełko, już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie.

Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat i stanowi aż 25% zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej, a liczba przypadków wzrosła 3-krotnie w ciągu ostatnich 3 dekad i dalej rośnie.

Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Pixabay

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.