reklama
reklama
reklama
 baner główny (10) - 1600 x 450 [header]

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Geblewicz: „Projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej można uratować, dzieląc go na mniejsze etapy”

Według marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej jest jeszcze do uratowania. Konieczne są jednak rozmowy z Komisją Europejską na szczeblu rządowym.

Posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, radnych Miasta Szczecin i radnych sejmiku

– Projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej można uratować, dzieląc go na mniejsze etapy albo przesuwając termin realizacji całości ze względu na pandemię COVID. To jest do wynegocjowania z Komisją Europejską. Tylko trzeba mieć plan działania, a ja tego planu po stronie zamawiającego, czyli PKP PLK, nie widzę – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz podczas dotyczącego SKM wspólnego posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, radnych Miasta Szczecin i radnych sejmiku..

Spotkanie zostało zorganizowane w trybie pilnym w związku z ogromnymi opóźnieniami w realizacji kolejowej części inwestycji, które stanowią ogromne zagrożenie dla utrzymania unijnego dofinansowania o wartości ponad 500 milionów złotych. Podczas posiedzenia członek zarządu PKP PLK stwierdził, że jest szansa na zakończenie inwestycji do końca 2023 i obecnie rozważane jest wyłonienie wykonawcy zastępczego, który wykonałby prace na odcinku, co do którego trwa spór ze spółką Trakcja SA, która uważa podany przez PKP PLK termin za nierealny.

– Od samego początku układaliśmy te dość skomplikowane puzzle. Za prawie pół miliarda złotych kupiliśmy, jako Województwo Zachodniopomorskie, tabor, który będzie obsługiwał SKM – podkreślił Olgierd Geblewicz.

Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka zaapelował o przygotowanie wspólnego apelu do rządu o skuteczny plan ratunkowy dla Szczeciskiej Kolei Metropolitarnej.

Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej to inwestycja, której koszt szacowany jest na ponad 800 milionów złotych, z czego 512 milionów złotych stanowi dofinansowanie z UE.

Autor: Jakub Siusta, Foto: WZP

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.