- #Region
- Opublikowano:
W poniedziałek szczecińskie Dźwigozaury zaświecą na czerwono
W ramach obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia 22q11 szczecińskie Dźwigozaury zostaną podświetlone na czerwono. Rozbłyśnie również budynek szczecińskiej Filharmonii.

Zespół delecji 22q11 jest zaburzeniem chromosomowym, które dotyka 1 na 3000 osób. Delecja często ciąży na życiu samego chorego oraz jego najbliższych. Polska grupa wsparcia osób z 22q11 liczy sobie prawie 470 rodzin.
W Polsce co rok rodzi się około 150-300 dzieci z Zespołem 22q11. Pomimo tego, zespół jest praktycznie nieznany wśród społeczeństwa, włączając w to środowisko medyczne.
Listopad to miesiąc podnoszenia świadomości o zespole delecji 22q11, a 22 listopada to Międzynarodowy Dzień 22q11. Tego dnia jaśnieją na czerwono budynki w całej Europie, między innymi Brama Brandenburska w Berlinie i fontanna na rondzie Montgomery w Brukseli. Również w Polsce, piękną czerwienią rozbłyśnie Filharmonia w Szczecinie, Katowicki Spodek, Stadion we Wrocławiu oraz inne miejsca.
Inicjatywa podświetlania budynków 22 listopada wzbudza w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie w całej Europie. W Polsce miała miejsce po raz pierwszy w zeszłym roku.
Delecja 22q11 często powoduje szereg wad i zaburzeń rozwojowych mogących dotyczyć każdego układu lub narządu. Objawów towarzyszących zespołowi jest ponad 180, przy czym występują w zmiennym nasileniu i różnej kombinacji u każdego pacjenta. Dlatego osoby z 22q11 wymagają wielospecjalistycznej i skoordynowanej opieki lekarzy z różnych dziedzin m.in. genetyka, kardiologa, kardiochirurga, immunologa, endokrynologa, otolaryngologa, okulisty, ortodonty, neurologa, i innych. Niezwykle ważna jest również opieka lekarza psychiatry, gdyż z tą wadą genetyczną wiąże się zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych już od najmłodszych lat.
Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda