patronat medialny
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Rozpoczęły się szczecińskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Minęło 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tym na 13 grudnia 2021 zaplanowano w Szczecinie szereg uroczystości rocznicowych.

Obchody 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Główne uroczystości, organizowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, szczeciński oddział IPN oraz dowódcę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, rozpoczęły się o godz. 11:00 złożeniem kwiatów w hołdzie ofiarom stanu wojennego pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70 w Szczecinie pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

Następnie o godz. 17:00 na pl. Solidarności w Szczecinie odbędzie się apel pamięci, podczas którego złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem „Anioła Wolności”. Odbędzie się także pokaz świetlno-muzyczny „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego".

O godz. 18:00 w szczecińskiej katedrze pw. św. Jakuba Apostoła zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana.

Stan wojenny wprowadzony został 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polski. Zawieszono go 31 grudnia 1982 r., zaś zniesiono 22 lipca 1983 r. W jego trakcie zginęło około 40 osób, zaś ponad 10 tysięcy działaczy związanych z "Solidarnością" zostało internowanych.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Prezydent Szczecina/Facebook

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację