reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Sprowadzili do kraju ponad 13 tysięcy ton odpadów! Prokuratura postawiła im zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 5 podejrzanych, w tym jednego, który w okresie pomiędzy 18 grudnia 2014 roku a 30 sierpnia 2019 roku działając wspólnie i w porozumieniu z trójką podejrzanych przywoził na terytorium Polski odpady. W sumie do naszego kraju trafiło łącznie ponad 13 tysięcy ton odpadów.

Nielegalne Składowisko Odpadów

Odpady te były uprzednio zakupione od podmiotów zagranicznych prowadzących działalność w zakresie gromadzenia i odzysku odpadów z siedzibą w Danii, Niemczech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także organizował ich dalszą odsprzedaż podmiotom działającym na terytorium Polski.

– Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec piątki podejrzanych, w tym podejrzanego, któremu m.in. zarzucono to, iż działając w ramach prowadzonej działalności wspólnie i w porozumieniu z trójką innych podejrzanych przywoził z zagranicy odpady, w tym także niebezpieczne, głównie w postaci: odpadów z budowy, demontażu i remontów obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, a także odpady opakowaniowe, sorbenty, tekstylia – informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Prokuratura ustaliła, iż podejrzany po ich zakupie od podmiotów zagranicznych, organizował ich transport, a następnie pomimo braku stosownej dokumentacji, w tym m.in. zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz umowy zawartej pomiędzy podmiotem zagranicznym a polskim odbiorcą sprowadzał je drogą lądową bądź morską do Polski.

– Odpady dostarczane były także do podejrzanej kobiety, która nie posiadając wymaganego zezwolenia na zbieranie odpadów, składowała je bez jakichkolwiek zabezpieczeń przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Powyższe skutkowało zanieczyszczeniem wód i powierzchni ziemi substancjami, których skład chemiczny, właściwości i działanie mogły zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – tłumaczy Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Wobec jednego z podejrzanych oraz podejrzanej kobiety prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, oraz poręczenia majątkowego. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym osobom do 5 lat pozbawienia wolności.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.