reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Pomorze Zachodnie wspiera Ukrainę. Stanowisko Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego przyjęte jednogłośnie

Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wyrazili solidarność z Ukrainą i zadeklarowali chęć niesienia wszelkiej możliwej pomocy. Jednocześnie potępili agresję Rosji. Stanowisko w tej sprawie zostało podjęte jednomyślnie.

Flaga Ukrainy

Głosowanie odbyło się w minionym tygodniu. W sesji udział wzięli specjalnie zaproszeni goście – konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska oraz przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce.

– Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu i każdemu z osobna. Także w imieniu ambasadora Ukrainy, z którym rozmawiałem dziś rano – mówił Henryk Kołodziej. - Przyjmując uchodźców, widzę ich zmęczenie, ale też ich niedowierzanie, ich ogromną wdzięczność. Oni są tu przyjmowanie nie jak uchodźcy, a jak goście! Mówiąc szczerze - województwo zachodniopomorskie zostało „obdarowane” chyba największymi problemami, do Kołobrzegu przyjechały chore dzieci... Brakuje mi słów. Za zaangażowanie, za serce, za wkład finansowy - jeszcze raz wielkie podziękowania. To, co robią Polacy, przekracza, dotychczas pojmowane, granice człowieczeństwa – dodał.

Marszałek Olgierd Geblewicz zaznaczył, że nie byłoby to możliwe bez współpracy wszystkich szczebli władz – państwowych oraz samorządowych.

– Staramy się zmniejszać skutki katastrofy humanitarnej, z którą mamy obecnie do czynienia – mówił Olgierd Geblewicz. – Jeszcze przed wybuchem wojny zapadła decyzja o przekazaniu jednej z karetek Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, która wypełniona materiałami opatrunkowymi pojechała na Ukrainę. Trwają ostatnie działania, aby jak najszybciej, we współpracy z Konsulem Honorowym Ukrainy, wysłać transport sprzętu medycznego. Pomorze Zachodnie jest w kontakcie z partnerami z Obwodu Mikołajewskiego i Odessa, dla których planowana jest zbiórka konkretnych darów – zapowiedział marszałek.

Wskazał również, że województwo przesunęło część funduszy przewidzianych w budżecie na inne cele, tak aby zabezpieczyć pomoc dla Ukraińców. Uruchomiono specjalne wsparcie (300 tysięcy złotych) dla organizacji pozarządowych, w formie tzw. małych grantów.

– Wkrótce ruszy program „Społecznik”, w którym pula środków wynosi prawie 3 miliony, i poprzez który będzie mogło ruszyć wsparcie dla NGO w regionie, gdzie coraz częściej trafiają uchodźcy – poinformował Olgierd Geblewicz.

Uruchomione mają też zostać fundusze europejskie na działania pomocowe. Prawdopodobnie będą one rozdysponowane we współpracy z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie.

Marszałek zwrócił również uwagę, że konieczne jest większe rozproszenie fal migracyjnych. W dużych miastach zaczyna już brakować miejsc dla uchodźców. Dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy zostaną przygotowane obiekty należące do samorządu województwa - w Darłowie (ok. 40 miejsc, obiekt udostępniony gminie), jeden z budynków szkolnych przy ul. Judyma w Szczecinie oraz budynek byłej poradni psychiatrycznej przy ul. Żołnierskiej. Geblewicz przypomniał, że uchodźcy przebywają już w internacie szkoły w Białym Borze, a niepełnosprawni otrzymali opiekę w uzdrowisku Kołobrzeg. Marszałkowskie placówki medyczne, szpitale, sanatoria będą także oferować zatrudnienie (ok. 200) obywatelom Ukrainy.

Wojewoda Zbigniew Bogucki zauważył, że początkowo do Polski przyjeżdżali Ukraińcy, którzy mają tu rodzinę, czy znajomych. Obecnie polską granicę przekraczają osoby, które nie mają dokąd się udać.

Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, powiedział, że pomoc prowadzona jest ponad podziałami. Koordynowana przez organizację pomoc jest kierowana głównie na Ukrainę, ale też organizuje pomoc dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Szczecinie i regionie.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Materiały Prasowe

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację