- #Region
- Opublikowano:
Kosmos na wyciągnięcie ręki w Planetarium Morskiego Centrum Nauki
W aspirującym do bycia jedną z największych atrakcji w regionie – Morskim Centrum Nauki w Szczecinie, czyli planetarium odbywać będą się widowiska i programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych.

na zdjęciu: Kosmos na wyciągnięcie ręki
Lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików. Astronomia, fizyka, chemia i biologia, a także projekcje gwiezdne.
W minioną środę odbył się pierwszy pokaz. Udział w nim wziął m.in. Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Goście obejrzeli film „Daleko stąd. Poszukiwanie światów poza Układem Słonecznym” w reżyserii Marca Horata.
– Morskie Centrum Nauki powstało z pragnienia mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy chcieli podkreślić morskość miasta i tej ziemi w formie Muzeum Morskiego. Kiedy nadszedł czas podejmowania decyzji, nastąpiło zderzenie z możliwościami ówczesnej perspektywy unijnej, w ramach której nie można było budować muzeów. Wówczas nieoceniona okazała się wizja śp. prof. Jerzego Stelmacha, który chciał poświęcić część obiektu nauce – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 metrów kwadratowych, natomiast grubość ścian wynosi 30 cm. Do jej wykonania potrzeba było 160 metrów sześciennych betonu. Zawieszona jest na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W jej wnętrzu przewidziano również miejsce na niewielką scenę, na której można organizować występy artystyczne. Planetarium pomieści 41 widzów.
– Morskość jest immanentnie związana z naszym regionem, a stworzenie centrum nauki poświęcone tej dziedzinie, przemieszaniu się drogą wodną, mocno wpisuje się w naszą tożsamość. Atrakcyjna forma przekazywania wiedzy z pewnością przyniesie efekt w postaci pasji młodych ludzi do żeglowania, podjęcia studiów na Politechnice Morskiej, ale też zainteresowania fizyką, matematyką czy astronomią. Jestem pewien, że prezentowane dziś po raz pierwszy planetarium będzie nie tylko sercem projektu, ale też miejscem, które pokochają dzieci i młodzież – podkreślił Olgierd Geblewicz.
Przyszłe pokazy w planetarium dotyczyć będą tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. Będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów.
Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Widz takiego wydarzenia ulega złudzeniu, że znajduje się w centrum akcji. Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu widzowie będą mogli „podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.
To jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem Voting Box, zamontowanym w fotelach. System ten umożliwia głosowanie, np. przeprowadzanie ankiet wśród widzów.
Otwarcie Morskiego Centrum Nauki, dofinansowanego środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowano na maj 2023 roku.
Autor: Gracjan Broda, Foto: wzp.pl