reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
  • #Region
  • Opublikowano:

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pobyt pacjenta w szpitalu

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pobyt pacjenta w szpitalu już od pierwszego dnia, jednak dotychczas za pierwsze dni hospitalizacji szpital otrzymywał połowę stawki. Pełna stawka wypłacana była od trzeciego dnia pobytu pacjenta w szpitalu.

Szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie

na zdjęciu: Szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie

Narodowy Fundusz Zdrowia więcej za pobyt pacjenta w szpitalu zapłaci od lutego 2023 roku.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak.

Dotychczasowy mechanizm finansowania stosowano, by ograniczyć liczbę hospitalizacji, które nie były konieczne, gdy problem zdrowotny pacjenta można było rozwiązać w trybie ambulatoryjnym, a nie w warunkach szpitalnych.

Nowy mechanizm ma zapewnić szpitalom dodatkowe fundusze, a dyrektorom większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.

Dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 milionów złotych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.