patronat medialny
reklama

Diakun: samorządy aglomeracji szczecińskiej nie ufają rządowi ws. obwodnicy Szczecina

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Policach burmistrz Polic odniósł się do kierowanych przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości zarzutów braku aktywności ws. przygotowywania infrastruktury towarzyszącej planowanej budowie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Policach

Władysław Diakun w odczytanym przez siebie oświadczeniu przybliżył historię koncepcji budowy zachodniej obwodnicy Szczecina, która rozpoczęła się w 2007 roku od podpisania porozumienia między województwem zachodniopomorskim, gminą Police, powiatem polickim, gminą Goleniów oraz gminą Miasto Szczecin ws. realizacji w 2008 roku studium wykonalności Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. Zwrócił uwagę na to, że do tej pory temat wracał w czasie kampanii wyborczej, założenia były wielokrotnie zmieniane, a terminy niedotrzymywane.

– Informujemy, że plan zamówień publicznych podlega ciągłym zmianom i modyfikacjom. Tegoroczny plan Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie podlegał już trzem aktualizacjom. W każdej kolejnej mogą być wprowadzone dalsze zmiany – mówił burmistrz.

Zdaniem Diakuna na temat inwestycji będzie więcej wiadomo dopiero w połowie lub pod koniec przyszłego roku.

– Nie potrzebujemy dodatkowych motywacji ze strony opozycji, która przez osiem lat nic nie zrobiła - powiedział. - Szacowana wartość tej inwestycji – 5 miliardów – nie ma finansowania i do tego nie została wpisana do planów przetargowego Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad na ten rok i przyszły – dodał.

Podczas wystąpienia burmistrz poinformował, że pod koniec listopada w Operze na Zamku odbyło się zorganizowane przez marszałka Olgierda Geblewicza spotkanie z samorządowcami.

– Samorządowcy aglomeracji szczecińskiej nie ufają rządowi - podsumował Diakun. - Z budową dróg łączących ich miejscowości z trasą czekają na konkrety – dodał.

Radni opozycyjni dopytywali, czy oświadczenie to oznacza, że gmina Police nie jest zainteresowana budową Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. Radny Prawa i Sprawiedliwości Kamil Olszewski zwrócił uwagę na to, że gmina Dobra rozpoczęła już działania prowadzące do budowy obwodnicy Mierzyna, która miałaby prowadzić do ZDOS.

Wiceburmistrz Jakub Pisański przekonywał, że gmina Police jest przygotowana na podjęcie działań w momencie, gdy będą znane konkretny dotyczące finansowania. Zwrócił uwagę, że koszt budowy 7-kilometrowej obwodnicy Polic – łączącej okolice Przęsocina z ul. Tanowską w Policach – wynosi co najmniej 100 milionów złotych, których obecnie nie da się wygospodarować w budżecie gminy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że 15 grudnia na stronie GDDKiA opublikowana została informacja o przetargu na zaprojektowanie zachodniej obwodnicy Szczecina.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację