Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Powiat Policki: „Jedyną możliwością uratowania tego drzewostanu jest odstąpienie od inwestycji”

Powiat Policki dokonał powtórnej weryfikacji możliwości zachowania istniejących drzew przy drodze powiatowej Wołczkowo – Bezrzecze w ciągu ulic Koralowej i Górnej.

Wycinka drzew w Bezrzeczu

– Wykonana niezależna ekspertyza dendrologiczna wykazała, że większość drzew podlegających wycince obecnie znajduje się w niewielkiej odległości od jezdni, wchodząc w skrajnię drogową, co stanowi naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy we wspólnym stanowisku władz Powiatu Polickiego oraz przedstawicieli mieszkańców Bezrzecza.

Dziś rozpoczęły się prace związane z wycinką drzew znajdujących się wzdłuż ul. Koralowej w Bezrzeczu. Korzenie rosnących wzdłuż drogi drzew uszkadzały aktualną nawierzchnię jezdni oraz chodnika. To sprawiło, że niemożliwe stało się zachowanie dębów zlokalizowanych w ciągu ul. Koralowej.

– Jedyną możliwością uratowania tego drzewostanu jest odstąpienie od inwestycji – argumentowano we wspólnym stanowisku władz Powiatu Polickiego oraz przedstawicieli mieszkańców Bezrzecza.

W opublikowanym stanowisku wskazano, że drzewa rosnące w ciągu ul. Koralowej nie zostały wcześniej wycięte tylko dlatego, że w ich otoczeniu od wielu lat nie prowadzono żadnych robót ziemnych.

– Część systemów korzeniowych przerasta krawężniki, penetruje obszar pod chodnikiem i jezdnią, otacza sieci istniejących instalacji. Dodatkowo systemy korzeniowe ustabilizowane są przez ww. elementy i jakakolwiek czynność, np. wymiana krawężnika, będzie czynnością, która zaburzy stabilność drzewa – czytamy w opublikowanym stanowisku.

Powiat Policki zadeklarował, że w trakcie realizacji inwestycji dążyć będzie do wygospodarowania jak największej ilości miejsc na nowe nasadzenia. W ciągu ulicy Koralowej z uwagi na niewielką szerokość pasa nasadzenia będą miały formę żywopłotów.

Powiat Policki odstąpi również od wycinki klonu pospolitego w ciągu ul. Koralowej oraz dębu szypułkowego w ciągu ul. Górnej.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.