patronat medialny
reklama

Od 1 stycznia mandaty idą mocno w górę! Zobacz ile zapłacimy za poszczególne wykroczenia

Od 1 stycznia 2022 roku wzrosną wysokości mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Maksymalna kwota mandatu wzrośnie z dotychczasowych 500 złotych, aż do 5 000 złotych.

Ulica Wyszyńskiego w Policach

Podwyższeniu ulegnie również kara grzywny, która wynosić będzie do 30 tysięcy złotych.

Za przekroczenie prędkości do 10 km/h trzeba będzie zapłacić mandat w wysokości 50 złotych, natomiast kiedy nasza prędkość będzie wyższa o 15-20 km/h mandat wyniesie już 200 złotych.

Według statystyk nasi rodacy najczęściej przekraczają prędkość w przedziale od 31 do 40 km/h. Za takie przewinienie czekać nas będzie mandat w wysokości 800 złotych. Przekraczając prędkość o ponad 70 km/h trzeba będzie liczyć się z wydatkiem rzędu 2,5 tysiąca złotych.

Spora kara czeka również kierowców ignorujących zakaz wyprzedzania. Za tego rodzaju przewinienie zapłacimy nie mniej niż 1,5 tysiąca złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu lub innej substancji, w tym narkotyków kierującego czego mandat w kwocie nie mniejszej niż 2,5 tysiąca złotych.

Szczególną uwagę kierowcy muszą zachować w rejonie przejść dla pieszych, bowiem nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu kosztować będzie aż 1,5 tysiąca złotych. Tyle samo zapłacić trzeba będzie za niezatrzymanie pojazdu, celem udostępnienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej. Również 1,5 tysiąca złotych mandatu będzie kosztowało kierowcę, który będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych.

Aż 500 złotych będzie musiał zapłacić kierujący pojazdem, który w trakcie jego prowadzenia będzie rozmawiał przez telefon komórkowy.

Gdy policja skieruje wniosek do sądu o ukaranie mandatem za przekroczenie prędkości – kierowcę może czekać grzywna w wysokości aż do 30 tysięcy złotych.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także