reklama
reklama

Część radnych Rady Miejskiej chce przywrócenia Polickiego Budżetu Obywatelskiego

Część radnych polickiej Rady Miejskiej nie zgadza się z decyzją burmistrza o rezygnacji z organizacji w tym roku Polickiego Budżetu Obywatelskiego. W czwartek odbył się w tej sprawie briefing prasowy.

radni Rady Miejskiej w Policach

W briefingu wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak, Jadwiga Molenda oraz Ewa Ignaczak, a także radny Artur Echaust z Gryfa XXI.

– W związku z tym na sesji, że dotarła do nas wiadomość, że Budżetu Obywatelskiego Pan Burmistrz w tym roku nie przewiduje realizować, próbowaliśmy, podejmowaliśmy różne kroki, żeby sprowokować konstruktywną rozmowę, żeby przedyskutować argumenty za i przeciw – powiedział Damian Walczak. - W naszej ocenie powinien być zrealizowany. W związku z tym (...) dzisiaj złożymy wniosek do Pana Burmistrza z prośbą o to, aby Policki Budżet Obywatelski Edycja 2022 został zrealizowany - dodał radny KO.

Radna Ewa Ignaczak zwróciła uwagę, że Budżet Obywatelski daje bezpośrednią możliwość decydowania, na co wydane zostaną pieniądze z budżetu gminy. Jest to szansa na zrealizowanie własnych pomysłów oraz na zmianę otoczenia. Radna zauważyła, że budżet obywatelski pełni rolę wychowawczą - udział w głosowaniu mogą wziąć osoby już od 13 roku życia (za zgodą rodziców).

– To jak działa młodzież pokazuje projekt dot. remontu i oprawy skateparku. Młodzi ludzi się wówczas skrzyknęli i dzięki ich głosom ten projekt przeszedł - podkreśliła Ignaczak.

Z kolei radny Artur Echaust przypomniał, że ustawa o samorządzie nakłada na radnych obowiązek wsłuchiwania się w głosy mieszkańców. Jego zdaniem budżet obywatelski faktycznie pomaga w budowaniu postaw obywatelskich. Echaust zaznaczył, że dwukrotnie miał okazję uczestniczyć w tworzeniu projektów do PBO i oba (przebudowa remizy strażackiej OSP Tatynia oraz zakup sprzętu ochrony osobistej dla strażaków z OSP Trzebież) znalazły uznanie mieszkańców i doczekały się realizacji.

– Decyzja o zaniechaniu już zbudowanego narzędzia, jakim jest Policki Budżet Obywatelski jest decyzją niedobrą i mamy (...) nadzieję, że uda się tę decyzję zmienić - powiedział Echaust.

Echaust zaznaczył, że inne okoliczne samorządy nie zrezygnowały z budżetu obywatelskiego.

Jadwiga Molenda stwierdziła, że budżet obywatelski to nie tylko pieniądze - daje on m.in. sygnały włodarzom o potrzebach mieszkańców, i jest on spełnieniem marzeń grupy ludzi.

– Decyzja ta dla nas jest niezrozumiała. Nie wiemy, dlaczego burmistrz tak zadecydował i dlatego składamy ten wniosek - podsumował Damian Walczak.

Oprócz obecnych na briefingu radnych wniosek podpisał również radny Gryf XXI Sławomir Kajkowski. W opinii sygnatariuszy wniosku, pieniądze na realizację budżetu obywatelskiego można przesunąć z rezerwy finansowej gminy. W ich opinii - tegoroczna edycja PBO, choćby w okrojonej formie - powinna się odbyć.

Wcześniej z podobną inicjatywą wyszedł Grzegorz Ufniarz, reprezentujący formację Polska2050, który przygotował petycję. Aktualnie trwa zbieranie podpisów.

Autor: Jakub Siusta, Foto: Jakub Siusta

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także