Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Termin wyborów samorządowych poznamy na przełomie września i października! Co z kadencją samorządów?

Kadencja samorządów może być wydłużona… nawet o rok. Decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia kadencji spodziewane są po wakacjach.

Wybory Samorządowe

na zdjęciu: Jedna z komisji wyborczych w Policach

We wrześniu stosowny projekt ustawy w Sejmie ma złożyć Prawo i Sprawiedliwość.

Politycy partii rządzącej chcą zaproponować przeniesienie wyborów samorządowych z jesieni roku 2023 na wiosnę roku 2024. Dzięki temu nie będą one kolidowały z wyborami parlamentarnymi, które zgodnie z terminem odbędą się właśnie na jesieni 2023 roku.

– Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie wiosną 2024 roku – mówił w wywiadzie udzielonemu naszemu portalowi Mariusz Różycki, przewodniczący powiatowych struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Na wiosnę 2024 odbędą się z kolei wybory do Europarlamentu. Aby wybory samorządowe nie kolidowały z wyborami do Parlamentu Europejskiego, możliwe jest wydłużenie kadencji samorządów nawet o rok, czyli do jesieni 2024 roku. Na które rozwiązanie zdecyduje się Prawo i Sprawiedliwość dowiemy się najprawdopodobniej na przełomie września i października.

Związek Miast Polskich stoi natomiast na stanowisku, aby wybory parlamentarne i samorządowe przeprowadzić na jesieni 2023 roku w odstępie 6 tygodni, co jak podkreśla Związek, będzie zgodne z Konstytucją RP. Najpierw miałyby się odbyć wybory samorządowe – 23/24 września, a następnie parlamentarne – 5 listopada.

Wniosek w sprawie przedłużenia kadencji samorządom może złożyć Państwowa Komisja Wyborcza.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.