reklama

reklama
reklama

Termin wyborów samorządowych poznamy na przełomie września i października! Co z kadencją samorządów?

Kadencja samorządów może być wydłużona… nawet o rok. Decyzje dotyczące ewentualnego przedłużenia kadencji spodziewane są po wakacjach.

Wybory Samorządowe

na zdjęciu: Jedna z komisji wyborczych w Policach

We wrześniu stosowny projekt ustawy w Sejmie ma złożyć Prawo i Sprawiedliwość.

Politycy partii rządzącej chcą zaproponować przeniesienie wyborów samorządowych z jesieni roku 2023 na wiosnę roku 2024. Dzięki temu nie będą one kolidowały z wyborami parlamentarnymi, które zgodnie z terminem odbędą się właśnie na jesieni 2023 roku.

– Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie wiosną 2024 roku – mówił w wywiadzie udzielonemu naszemu portalowi Mariusz Różycki, przewodniczący powiatowych struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Na wiosnę 2024 odbędą się z kolei wybory do Europarlamentu. Aby wybory samorządowe nie kolidowały z wyborami do Parlamentu Europejskiego, możliwe jest wydłużenie kadencji samorządów nawet o rok, czyli do jesieni 2024 roku. Na które rozwiązanie zdecyduje się Prawo i Sprawiedliwość dowiemy się najprawdopodobniej na przełomie września i października.

Związek Miast Polskich stoi natomiast na stanowisku, aby wybory parlamentarne i samorządowe przeprowadzić na jesieni 2023 roku w odstępie 6 tygodni, co jak podkreśla Związek, będzie zgodne z Konstytucją RP. Najpierw miałyby się odbyć wybory samorządowe – 23/24 września, a następnie parlamentarne – 5 listopada.

Wniosek w sprawie przedłużenia kadencji samorządom może złożyć Państwowa Komisja Wyborcza.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także