Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Walczak: „Burmistrz w dalszym ciągu od kontaktu z mieszkańcami woli zacisze swojego gabinetu”

Z Damianem Walczakiem, przewodniczącym Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Policach o zbliżających się wyborach samorządowych, współpracy koalicyjnej ze Wspólnotą Samorządową Gryf XXI i burmistrzem Polic Władysławem Diakunem, a także sytuacji kadrowej w polickim ZWiK-u, rozmawiał Gracjan Broda.

Damian Walczak

na zdjęciu: Damian Walczak (przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Policach)

Podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Policach powiedział Pan: „Mamy rok 2022 i dostrzegamy jako Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej pojawiające się braki dialogu z mieszkańcami, niedostrzeganie ich problemów, brak jakiejkolwiek próby rozwiązania problemów mieszkańców. Jest dużo sfer, które w naszej ocenie coraz bardziej zaczynają głośno mówić, że im źle, natomiast nie spotyka się to z odpowiednią reakcją ze strony burmistrza Polic”. Coś zmieniło się od tego czasu?

Niestety w tej kwestii niewiele się zmieniło. Pan Burmistrz w dalszym ciągu od kontaktu z mieszkańcami woli zacisze swojego gabinetu. Podczas spotkań coraz częściej słyszymy, że od ponad 20 lat nie są rozwiązywane problemy, a miasto jest głuche na głos mieszkańców. To jasny sygnał o braku dialogu. My jako Platforma Obywatelska spotykamy się z mieszkańcami, rozmawiamy, jesteśmy wśród policzan każdego dnia i to dzięki tym rozmowom zdecydowanie lepiej zdajemy sobie sprawę, jakie są realne potrzeby i problemy.

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Policach negatywnie ocenił działania podjęte przez burmistrza Polic Władysława Diakuna w sprawie wyjaśnienia wątpliwości mieszkańców dotyczących warunków pracy w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Policach. Jakich konkretnych działań oczekiwaliście wówczas i jakich działań oczekujecie dziś w tym zakresie?

Docierały do nas niepokojące informacje dot. sposobu traktowania pracowników spółki oraz wątpliwości co do odpowiedniego sposobu zarządzania, stąd nasza krytyczna ocena. Uważamy, że zawsze trzeba wsłuchiwać się w głos mieszkańców – pracowników spółki oraz reprezentować ich interesy, tak żeby nie czuli się pozostawieni sami sobie czy też poszkodowani. Burmistrz Polic jako właściciel spółki powinien zrobić wszystko, żeby sytuację natychmiastowo wyjaśnić oraz w przypadku jakichkolwiek niejasności wyciągnąć konsekwencje i ją zakończyć. Jeżeli potwierdziłyby się wszystkie doniesienia mieszkańców – pracowników spółki decyzją burmistrza jako organu właścicielskiego powinien doprowadzić do zmiany osoby zarządzającej spółką.

Koalicja ze Wspólnotą Samorządową Gryf XXI jest bezpieczna?

Wydaje mi się, że do końca kadencji współpraca będzie kontynuowana, pomimo pewnych różnic, które wybrzmiewają na sesjach Rady Miejskiej w Policach. Nie oznacza to, że będzie to łatwa współpraca z nami dla Pana Burmistrza, ponieważ zawsze zamierzamy stać po stronie mieszkańców.

Lokalni politycy Platformy Obywatelskiej w okresie wakacyjnym są bardzo aktywni. Trudno znaleźć lokalne wydarzenia, w których pańscy koledzy i koleżanki nie braliby udziału. Przygotowania do kampanii wyborczej ruszyły pełną parą?

Pracujemy cały rok, zawsze jesteśmy wśród mieszkańców. Spotkania, rozmowy, pomaganie ludziom to nasza praca, którą lubimy i wykonujemy ją z przyjemnością. Kampania wyborcza zaczyna się dzień po odbyciu się wyborów i oczywiście jesteśmy do niej przygotowani. Wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć lub zgłosić swój problem serdecznie zapraszamy na dyżury radnych w każdy poniedziałek od godz. 16:30 do godz. 18:30 w biurze Platformy Obywatelskiej przy ul. Sikorskiego 9 w Policach, lub zaczepiania nas w mediach społecznościowych, na ulicy lub w każdy inny sposób.

Przewodniczący powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej Janusz Szwyd w wywiadzie dla Dziennika Polickiego powiedział, że Uważa, iż Platforma Obywatelska jest na tyle dojrzałą i rozpoznawalną organizacją, mającą ambicję mądrze zarządzać krajem i reprezentować godnie naród polski na arenie międzynarodowej, że stać ją na to, aby na burmistrza Polic wystawić własnego kandydata, który ma kompetencje i spełni oczekiwania policzan co do dalszego rozwoju miasta i gminy Police. Jest już jakieś konkretne nazwisko? Czy jeszcze na to za wcześnie?

Platforma Obywatelska w Policach prężnie się rozwija. Dołączają do nas nowe osoby chcące mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Jesteśmy ekipą, która lubi działać i chce coś zmienić. Bez wątpienia widzimy wśród siebie osoby kompetentne do sprawowania funkcji burmistrza i wiem, że członkowie Platformy Obywatelskiej w Policach chcą wystawić swoją osobę, na którą będą ciężko pracowali. Jest przekonanie o tym, że powinniśmy mieć swojego kandydata.

Damian Walczak nie ma aspiracji, aby wystartować jako kandydat Platformy Obywatelskiej na burmistrza Polic w zbliżających się wyborach samorządowych? W ankiecie czytelników Dziennika Polickiego pana kandydatura wypadła dobrze.

W polityce szczególnie tej samorządowej nic nie jest wykluczone. Powinien Pan raczej postawić pytanie: Czy Policzanie są gotowi na nowego Burmistrza? Na ulicy podczas rozmów z mieszkańcami odpowiedź jest jednoznaczna, myślę, że Policzanie są gotowi na nowoczesność i nową energię w zarządzaniu gminą. Platforma Obywatelska jest partią demokratyczną i o tym, kto będzie kandydatem na Burmistrza Polic, zadecydujemy wspólnie. Decyzja o tym nie będzie kwestią mojej osobistej aspiracji, a chęcią pomocy ludziom i troski o naszą gminę. W Policach trzeba odbudować dialog pomiędzy mieszkańcami a burmistrzem. Policzanie powinni mieć poczucie, że aktywnie uczestniczą w życiu gminy. Uważam, że jest to możliwe.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.