Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Opozycja nie wyklucza współpracy z burmistrzem Polic! Stawia jednak warunek

Sytuacja polityczna w Radzie Miejskiej w Policach wygląda na dziś tak, że to radni opozycyjni, a więc – Prawo i Sprawiedliwość, Projekt Police oraz radni Artur Echaust, Sławomir Kajkowski i Grzegorz Ufniarz ze Stowarzyszenia Nasze Police – mają większość (11 głosów) w Radzie i mają ogromny wpływ na podejmowane uchwały.

Władysław Diakun burmistrz Polic

na zdjęciu: Władysław Diakun, burmistrz Polic

Po wygranych w 2018 roku wyborach samorządowych burmistrz Polic Władysław Diakun, dzięki zawartemu porozumieniu koalicyjnemu mógł liczyć na większość w Radzie Miejskiej, wynoszącą wówczas 13 radnych (10 radnych Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI i 3 radnych Koalicji Obywatelskiej – przyp. red.). Przypomnijmy, że skład Rady Miejskiej w Policach tworzy w sumie 21 radnych.

W 2020 roku decyzję o opuszczeniu struktur Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI podjął ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Policach – Grzegorz Ufniarz. Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Policach został Andrzej Rogowski i mógł liczyć na poparcie 12 radnych.

To nie koniec problemów Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI, bowiem 1 września br. struktury ugrupowania opuściło kolejnych dwóch radnych – Artur Echaust i Sławomir Kajkowski. Od tego momentu stało się jasne, że utracona została większość w Radzie Miejskiej, co pokazała październikowa sesja Rady Miejskiej, podczas której odrzucone zostały dwie ważne dla burmistrza Polic uchwały w sprawie podwyżki stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Police oraz określenia stawek podatku od środków transportowych.

Dlaczego te uchwały miały tak duże znaczenie? Podwyżka stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Police miała przynieść do kasy budżetu Gminy Police ponad 5 milionów złotych, natomiast stawka podatku od środków transportowych to kolejne, blisko pół miliona złotych.

Część radnych opozycyjnych zapowiada możliwość współpracy. Warunek? Burmistrz Polic ma pokazać budżet i planowane wydatki. Wtedy radni opozycyjni usiądą do rozmów.

– Nie jestem totalną opozycją. Jedynie nie chcę w grać w ciemno. Przychodzisz burmistrzu z propozycją podniesienia podatków, to pokaż na co. Pokaż, co chcesz tym sfinansować – podkreślił w rozmowie z internautami radny Grzegorz Ufniarz ze Stowarzyszenia Nasze Police.

Totalną opozycją nie chcą być również radni Artur Echaust i Sławomir Kajkowski, którzy podczas konferencji prasowej zapewniali, że liczą na owocną współpracę, która przyniesie realne korzyści dla mieszkańców gminy Police.

Burmistrz Polic ma ustawowy obowiązek przedstawienia budżetu gminy na rok 2023 do 15 listopada br. Głosowanie nad przyjęciem budżetu odbędzie się podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Policach.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.