reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Radny Lindner chce dalszych zmian w statucie gminy Dobra! M.in. zwiększenia odpowiedzialności Klubów Radnych

Podczas listopadowej sesji Rady Gminy Dobra radny Platformy Obywatelskiej Mariusz Lindner przy okazji procedowania zmiany w statucie Gminy Dobra dotyczącej ograniczenia ilości odpowiedzi ad vocem w trakcie prowadzonej podczas obrad dyskusji, poinformował o złożeniu propozycji szeregu zmian w statucie.

Mariusz Lindner, radny Platformy Obywatelskiej w Radzie Gminy Dobra

na zdjęciu: Mariusz Lindner, radny Platformy Obywatelskiej w Radzie Gminy Dobra

Jak się okazuje ograniczenie ilości odpowiedzi ad vocem to nie jedyna propozycja, jaką na ręce przewodniczącego Rady Gminy Dobra Bartłomieja Milucha złożył Mariusz Lidner.

Jak sam przyznaje, szuka obecnie większości w Radzie Gminy dla swoich dalszych postulatów. A czego ów postulaty dotyczą?

Pierwszy z nich zakłada zwiększenie stanu osobowego w poszczególnych komisjach rady, które odpowiedzialne są za omawianie projektów uchwał. Zdaniem Mariusza Lindnera dobrą praktyką by było, aby każdy radny był zaangażowany w proces omawiania uchwał na poziomie komisji.

Radny Lindner chce też zwiększenia odpowiedzialności i znaczenia Klubów Radnych. Jak miałoby to wyglądać technicznie?

– Wójt może zażądać opinii pisemnej klubów radnych co do uchwały, której jest autorem. W szczególności dotyczy to uchwał w sprawie udzielenia absolutorium, wotum zaufania, uchwały budżetowej, oraz dotyczących opłat i podatków – proponuje Mariusz Lindner.

Radny Platformy Obywatelskiej swoją propozycję argumentuje tym, że część radnych wykorzystuje tematy związane np. z podwyżką opłat i podatków do własnych celów politycznych. Co więcej, według radnego Lindnera prowadzi to do dezinformacji wśród mieszkańców.

Ostatni postulat zaproponowany przez radnego dotyczy zmiany w punkcie wolne wnioski i informacje. Na początku obrad z tego punktu mogliby korzystać jedynie mieszkańcy gminy, natomiast radni głos w tej sprawie zabieraliby pod koniec sesji.

– Mieszkańcy powinni mieć możliwość wypowiedzi na początku sesji, gdyż obrady często się przeciągają i trudno przewidzieć czas ich zakończenia – tłumaczy Mariusz Lindner.

Zdaniem Lindnera to również dobre rozwiązanie dla samych radnych.

Powiązane Artykuły:

Mariusz Lindner z Platformy Obytwalelskiej złożył wniosek o ograniczenie radnym ilości odpowiedzi "ad vocem"

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.