reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Platforma Obywatelska o kredycie 0% i wsparciu dla przedsiębiorców

Lokalni działacze Platformy Obywatelskiej oraz poseł na Sejm Arkadiusz Marchewka zorganizowali konferencję prasową, podczas której zaprezentowali swoje rozwiązanie dotyczące mieszkań dla młodych oraz rozwiązań mających służyć przedsiębiorcom.

Platforma Obywatelska

na zdjęciu: lokalni działacze Platformy Obywatelskiej oraz poseł Arkadiusz Marchewka

– Jesteśmy w Policach, aby przedstawić nasze propozycje programowe Platformy Obywatelskiej, ponieważ ruszamy z ofensywną programową i chcemy zaprezentować Polakom rozwiązania, które będą im służyć. – rozpoczął Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej.

Pierwsza propozycja PO dotyczy mieszkań dla młodych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Druga z kolei skierowana jest do przedsiębiorców i ma na celu ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

– Dziś stopy procentowe są na wysokim poziomie, raty kredytów są bardzo wysokie i doszło do takiej sytuacji, że wielu młodym ludziom marzy się mieszkanie, ale nie mogą go kupić, bo banki odmawiają im kredytu. Wiemy jak to zmienić, wiemy jak tym ludziom pomóc i mamy na to konkretny plan. – zapewniał poseł Marchewka.

Kredyt 0%, bo taką nazwę nosi plan, o którym wspomniał Arkadiusz Marchewka — zakłada, że każdy, kto weźmie kredyt na zakup mieszkania, będzie bankowi spłacał tylko zaciągnięty kapitał. Co zatem z odsetkami?

– Spłatę odsetek weźmie na siebie państwo. To jest realna pomoc – powiedział Marchewka. – Jako młody człowiek uważam, że ten postulat jest niesamowicie ważny – dodał radny Rady Miejskiej w Policach z ramienia Platformy Obywatelskiej Damian Walczak.

Państwo, czyli polscy podatnicy. Według wstępnych szacunków analityków program kosztowałby od 22 do 45 miliardów złotych. Propozycja Platformy Obywatelskiej zakłada pomoc wszystkim, tym którzy staną przed decyzją o zakupie własnego M do 45 roku życia. A co z tymi, którzy taki kredyt hipoteczny już spłacają i mieszczą się w widełkach wiekowych? Tego nie wiadomo.

Platforma Obywatelska chce również dopłat do czynszu do kwoty 600 złotych.

– W ostatnim roku czynsze wzrosły o nawet 30%. Chcemy, aby ci, którzy mają z tym problem, mogli liczyć na dofinansowanie państwa do kwoty 600 złotych miesięcznie. Takie propozycje będziemy proponować, takie propozycje wdrożymy po wygranych wyborach. To będzie jedna z pierwszych decyzji. – zapowiedział podczas konferencji prasowej poseł Arkadiusz Marchewka.

Poseł Platformy Obywatelskiej zapowiedział również rozwiązania dla przedsiębiorców. Pierwsze z nich dotyczy podatku PIT, który przedsiębiorca zapłaciłby dopiero, wtedy kiedy, klient uregulowałby fakturę.

– Dzisiaj często jest tak, że przedsiębiorcy wystawiają fakturę, nie dostają zapłaty za wykonane usługi, czy produkty, a i tak muszą państwu oddać podatek i zapłacić PIT. Chcemy i proponujemy, aby te pieniądze przedsiębiorcy musieli dać wtedy, kiedy otrzymają pieniądze. – tłumaczył Arkadiusz Marchewka.

Kolejna propozycja Platformy Obywatelskiej dotyczy przeniesienia obowiązku płacenia zasiłku chorobowego na ZUS od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego pracownika, który pracuje w mikroprzedsiębiorstwie.

– Trzecia propozycja dotyczy zmiany funkcjonowania Urzędów Skarbowych w Centrum Obsługi Podatnika. Nie możemy być tak, że Urzędy Skarbowe tylko ścigają przedsiębiorców. Nie może być tak, że ci, którzy uczciwie pracują, płacą podatki, muszą jeszcze tłumaczyć się z działań, które podejmują, bo ktoś po prostu chce ich ścigać dla zasady. – zapowiedział poseł Marchewka.

Centrum Obsługi Podatnika według Platformy Obywatelskiej ma służyć pomocom i wsparciem przedsiębiorcom w prowadzeniu ich działalności gospodarczej.

Ostatni postulat dotyczy wprowadzenia prostej i czytelnej składki zdrowotnej. Absurdem według posła Marchewki jest, chociażby fakt, że przedsiębiorca, chcąc sprzedać samochód, zobligowany jest do zapłacenia składki zdrowotnej.

– Te przepisy są nieżyciowe, trzeba je zlikwidować, trzeba je po prostu uprościć, tak aby przedsiębiorcom łatwiej prowadziło się działalność gospodarczą. – powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

W kolejnych tygodniach Platforma Obywatelska ma zaprezentować kolejne propozycje i kolejne odsłony ofensywy programowej.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.