reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
reklama

Marchewka: „Wszystkie programy społeczne, które obecnie funkcjonują zostaną zachowane”

W środę w samo południe na deptaku przy ul. Wyszyńskiego w Policach odbył się briefing prasowy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu – Arkadiusza Marchewki oraz Shivana Fate.

Konferencja Prasowa Koalicji Obywatelskiej

na zdjęciu: (od lewej) Shivan Fate, Arkadiusz Marchewka

Podczas briefingu politycy Koalicji Obywatelskiej prezentowali wybrane propozycje programowe swojego ugrupowania.

– Obniżymy podatki, dzięki czemu zostaną podwyższone pensje – rozpoczął Arkadiusz Marchewka. – Zwiększymy kwotę wolną od podatku do 60 tysięcy złotych. Co to oznacza? Oznacza to, że ktoś, kto pracuje na etacie i zarabia np. 5 tysięcy złotych brutto, rocznie zarobi 2 200 złotych więcej – kontynuował Marchewka.

Marchewka podkreślał, że w obecnej sytuacji wysoka inflacja drenuje portfele Polaków. Przekonywał, że najwięcej tracą na tym zwykli ludzie, a zyskują rządzący.

– Im więcej płacimy w sklepach za produkty i usługi, tym więcej z podatku VAT oddajemy do kasy Państwa. Chcemy, aby te pieniądze zostały ludziom w kieszeniach i jest na to konkretny sposób – wyższa kwota wolna od podatku do 60 tysięcy złotych, dzięki czemu zyskają zarówno osoby pracujące na etacie osoby, które są przedsiębiorcami, które rozliczają się na skali – tłumaczył Arkadiusz Marchewka.

Kolejnym „konkretem” prezentowanym przez kandydata Koalicji Obywatelskiej jest to, aby przedsiębiorca płacił podatek dopiero w momencie zapłacenia przez kontrahentów faktury.

– Dziś często mamy do czynienia z taką sytuacją, że przedsiębiorcy muszą płacić podatek, pomimo tego, że ktoś nie zapłacił za wykonaną usługę. Przedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia podatków, jeśli ktoś nie zapłaci im faktury – przekonywał kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska proponuje również wprowadzenie urlopu dla przedsiębiorców.

– Chcemy zaproponować, żeby przedsiębiorcy mieli taką samą możliwość wzięcia urlopu, jak osoby pracujące na etacie. Te osoby również zasługują na odpoczynek. Przez 1 miesiąc przedsiębiorcy będą zwolnieni z konieczności płacenia składek, jednocześnie otrzymując około 2 100 złotych w przyszłym roku świadczenia, które będzie połową pensji minimalnej – wyjaśniał Marchewka.

Kolejnym ukłonem Koalicji Obywatelskiej względem przedsiębiorców jest deklaracja wprowadzenia przepisu, na mocy którego pracownik zatrudniony w mikroprzedsiębiorstwie, idąc na zwolnienie lekarskie, począwszy od pierwszego dnia jego rozpoczęcia, otrzymywałby świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie od pracodawcy jak ma to miejsce w obecnej sytuacji.

– Chcemy, aby od 1 dnia zwolnienia chorobowego koszty tego zwolnienia były pokrywane przez ZUS – zadeklarował Marchewka.

Obecny w trakcie briefingu kandydat z terenu powiatu polickiego Shivan Fate zaprezentował propozycje Koalicji Obywatelskiej dotyczące sfery społecznej.

– Chcielibyśmy podnieść maksymalną kwotę funduszu alimentacyjnego z 500 złotych do 1 000 złotych – zadeklarował Shivan Fate. – Mamy gotowy projekt ustawy dotyczący wysokości renty socjalnej do kwoty pensji minimalnej – kontynuował Fate.

Koalicja Obywatelska proponuje również utworzenie pakietu usług socjalnych dla opiekunów, a także wprowadzenie bonu opiekuńczego o wartości 50% płacy minimalnej, dla osób które opiekują się osobami zależnymi.

– Mamy też ofertę dla seniorów, polegającą na drugiej waloryzacji rent i emerytur. Jeżeli wskaźnik inflacji będzie przekraczał 5%, to taka waloryzacja będzie obowiązywała – tłumaczył Shivan Fate.

Kolejna propozycja skierowana do seniorów dotyczy zwolnienia z podatku emerytur do wysokości 5 000 złotych brutto.

Koalicja Obywatelska przygotowała również propozycje dla „młodych”. Wśród nich m.in. dofinansowanie w kwocie do 600 złotych wynajmu mieszkania oraz kredyt 0% dla osób chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie.

– Chcemy również wspierać kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka, w ramach programu „Aktywna mama”. Proponujemy kwotę 1 500 złotych miesięcznie na opiekę nad dzieckiem – powiedział Arkadiusz Marchewka.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zadeklarowali również, że wszystkie programy społeczne wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy zostaną zachowane.

– Wszystkie programy społeczne, które obecnie funkcjonują, zostaną zachowane – zadeklarował Marchewka.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

#zobacz także

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.