reklama
reklama
reklama
 baner główny (10) - 1600 x 450 [header]

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
baner główny (6) - 1600 x 400 [header]
reklama
reklama

Podpisano List Intencyjny w sprawie Akademii Wodorowej

Od 23 marca 2023 roku rusza druga w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały 9 stycznia list intencyjny w sprawie utworzenia i prowadzenia Akademii Wodorowej, która powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej, powołanej pod koniec listopada 2022 r.

Akademia Wodorowa

na zdjęciu: Ambasadorki Marki Grupy Azoty Police

– Jesteśmy największym producentem wodoru w Polsce, a nasz region ma ogromny potencjał w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Rozgałęzienie źródeł energii będzie wyzwaniem, które stworzy podstawę do rozwoju nie tylko „Zielonych Azotów”, ale również wpłynie na rozwój środowiskowy i gospodarczy kraju. Nasze założenia muszą być wsparte właściwymi kompetencjami, które należy wciąż rozwijać. Wierzę, że podpisany list intencyjny będzie przykładem kooperacji, która bardzo szybko zmaterializuje nasze dążenia do rozwoju Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej – powiedział prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Głównym celem Akademii będzie szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych.

– Dzięki liderowi innowacji w naszym województwie – Grupie Azoty Police, rozpoczniemy wartościowy program edukacyjny dla studentów i absolwentów polegający na przygotowaniu przez nich projektów związanych z zastosowaniem wodoru w transformacji energetycznej naszego kraju – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Celem Akademii będzie także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.

Według ekspertów surowiec ten będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w procesie systematycznego ograniczania emisji dwutlenku węgla w sektorach trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu – lotnictwo, żegluga czy transport ciężki.

Wodór to paliwo przyszłości, potrzeba więc specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa to udział studentów w innowacyjnych projektach, to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski.

Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i związać swoją przyszłość np. z Grupą Azoty.

W pierwszej edycji Akademii Wodorowej mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz absolwenci uczelni, którzy nie ukończyli 27 lat. Kandydat musi wykazać się średnią ocen ze studiów wyższą niż 4,0 i wykonać projekt w ramach zadania rekrutacyjnego.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Mariusz Hałgas

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.