reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama
reklama

27 stypendystów zainaugurowało Akademię Wodorową

Dwudziestu siedmiu stypendystów rozpoczęło w minioną sobotę zajęcia w szczecińskiej Akademii Wodorowej, utworzonej przez Grupę Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Inauguracja Akademii Wodorowej

na zdjęciu: Staże zawodowe w polickiej Spółce ukończone

– W inicjatywy związane z upowszechnieniem wodoru jako źródła energii zaangażowały się wiodące polskie firmy paliwowe i chemiczne. To, co w marcu bieżącego roku zainaugurowała Grupa Orlen, stało się udziałem Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” S.A. oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. To dowód na to, że w województwie zachodniopomorskim mocno stawiamy na innowacje, naukę i współpracę. Wierzę, że Państwa projekt przyczyni się do osiągnięcia przez Polskę pozycji lidera gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a wiedza i umiejętności zdobyte w Akademii pozwolą jej przyszłym absolwentom praktycznie stosować innowacyjne technologie wodorowe w biznesie – napisał w liście do uczestników wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Uczestnicy Akademii w okresie od maja do lipca będą brać udział w zajęciach oraz realizować samodzielnie projekty stanowiące podstawę do wyłonienia kandydatów na staże, w tym m.in. w Grupie Azoty, która jest jednym z największych producentów wodoru w Polsce. Realizacja płatnych staży w firmach uczestniczących w Akademii Wodorowej zaplanowana jest na sierpień i wrzesień br.

Wśród uczestników Akademii znalazło się piętnastu studentów, sześciu doktorantów i sześciu pracowników Grupy Azoty. Zajęcia prowadzić będą przede wszystkim specjaliści i eksperci związani z technologiami wodorowymi oraz pracownicy naukowi ZUT.

– Dzisiejsza rzeczywistość w biznesie, a szczególnie w przemyśle to odnawialne źródła energii i technologie wodorowe. Dlatego posiadanie wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów to już nie przywilej a właściwie obowiązek. Akademia Wodorowa, realizowana we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym to cenna inicjatywa. Liczne wykłady i zajęcia laboratoryjne z ekspertami będą doskonałą bazą, która pozwoli nam pozyskać kadrę wyspecjalizowaną właśnie w innowacyjnych technologiach wodorowych – powiedział prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

– Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową oraz rozwijamy unikatową infrastrukturę badawczą, czyli kluczowe elementy w budowie polskiego, zielonego przemysłu. Jesteśmy też liderem w zakresie nowoczesnego kształcenia, polegającego na ścisłej współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi. Akademia Wodorowa otwiera możliwość kształcenia kadry, która w przyszłości będzie budowała i rozwijała gospodarkę wodorową w naszym regionie – zaznaczył rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. ZUT Jacek Wróbel.

Akademia Wodorowa to inicjatywa, której celem jest szkolenie i rozwój wysoko wyspecjalizowanych kadr w zakresie technologii wodorowych. Misją Akademii jest przekazanie wiedzy o zaletach i wyzwaniach związanych z wykorzystaniem wodoru, a także promowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na tej technologii.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.