reklama

Polsko-niemiecka edukacja od najmłodszych lat

W trzech przedszkolach po stronie polskiej – w Policach, Tanowie i Pilchowie – oraz w pięciu po stronie niemieckiej – w Löcknitz, Pasewalku, Eggesin, Penkun i Rognitz – rozpoczął się nowatorski projekt edukacyjny, którego celem jest nauka języka niemieckiego i polskiego przez najmłodszych mieszkańców.

Dziś odbyło się podpisanie umowy w Urzędzie Miejskim w Policach / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziś w Urzędzie Miejskim w Policach podpisano stosowną umowę. Liderem projektu jest Gmina Police, dlatego też dokument parafował burmistrz Polic Krystian Kowalewski w towarzystwie swojej zastępczyni Magdaleny Sosnowskiej oraz wicestarosty Powiatu Vorpommern-Greifswald Kariny Kaiser. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele uczestników projektu oraz partnera – Stowarzyszenia AWO.

Program skierowany jest do 300 dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które poprzez udział w zajęciach edukacyjnych w polskich i niemieckich przedszkolach będą mogły przyswoić co najmniej 200 słów i zwrotów w języku sąsiada. Jednym z kluczowych założeń projektu jest wykorzystanie naturalnej zdolności dzieci do przyswajania języków poprzez zabawę, aktywność sportową oraz działania w środowisku naturalnym.

Program zakłada intensywną naukę języka niemieckiego i polskiego. 4 godziny tygodniowo, z czego przynajmniej jedna godzina odbywa się za pomocą cyfrowych platform komunikacyjnych.

Ciekawym elementem projektu jest także wspólne tworzenie słownika obrazkowego, który pomoże dzieciom utrwalić nowo poznane słowa i zwroty.

Głównym wyzwaniem stojącym przed partnerami projektu jest opracowanie uniwersalnych ram edukacyjnych, które mogłyby zostać wdrożone w innych placówkach, tworząc nowy standard nauczania języka niemieckiego i polskiego w rejonach przygranicznych. Na znaczenie wypracowania tych standardów zwrócił uwagę burmistrz Polic Krystian Kowalewski, który podkreślił, że być może ten projekt stanie się ich początkiem.

Istotnym elementem jest także wymiana doświadczeń między nauczycielami, co pozwoli na wypracowanie nowoczesnych i atrakcyjnych metod nauczania. Dzięki temu projekt przyczynia się nie tylko do rozwoju umiejętności językowych dzieci, ale również podnosi kompetencje pedagogów oraz sprzyja bezpośredniej współpracy między nimi.

Program przewiduje organizację 12 spotkań grup przedszkolnych w miejscach o szczególnym znaczeniu dla Euroregionu Pomerania, takich jak Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, ZOO w Ueckermünde, a także Muzeum Morskie i Muzeum Techniki w Szczecinie. Podczas tych wydarzeń dzieci będą miały okazję do wspólnej nauki języków poprzez zabawę i aktywności w terenie. Co więcej, projekt zakłada regularne lekcje online – przez 36 miesięcy dzieci będą uczestniczyć w godzinnych zajęciach językowych, umożliwiających im systematyczny kontakt z rówieśnikami z sąsiedniego kraju.

Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci będą w stanie prowadzić proste rozmowy w języku sąsiada oraz lepiej rozumieć i szanować różnice kulturowe. Istotnym efektem projektu ma być również wzrost akceptacji i docenienia różnorodności kulturowej w społecznościach przygranicznych, co przyczyni się do budowania trwałych relacji międzynarodowych.

Projekt potrwa do 31 grudnia 2027 roku, a Gmina Police pozyskała na jego realizację ponad 290 tysięcy euro.

Ostatnia modyfikacja: 27 marzec 2025, 18:03