- Wiadomości
- Publikacja:
Z ulicy Kamiennej w Policach uprzątnięto ponad 59 tysięcy ton odpadów
Ponad 59 tysięcy ton odpadów zostało uprzątniętych z terenu przy ul. Kamiennej po byłej firmie Ecorama. To o około 11 tysięcy ton więcej niż pierwotnie zakładano.
Gracjan Broda,
– Mamy już koniec pierwszego etapu inwestycji, czego efektem jest czysty plac – powiedział starosta policki Andrzej Bednarek.
Przypomnijmy, że ówcześni dzierżawcy terenu – firma Ecorama informowała, że przy ul. Kamiennej w Policach ma powstać nowoczesna instalacja do odzysku odpadów i kilkadziesiąt miejsc pracy. Po zapowiedzi ambitnych planów pozostała jedynie sterta śmieci, które na własny koszt zmuszone było uprzątnąć Starostwo Powiatowe w Policach.
Zrealizowanie zadania nie byłoby możliwe, gdyby nie wielomilionowe dofinansowanie, jakie Powiat Policki otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość inwestycji to koszt rzędu 29 765 566 złotych.
– To w wyniku dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 25 milionów i 300 tysięcy złotych, możemy obserwować zagospodarowanie odpadów, które zostały nielegalnie zgromadzone przy ul. Kamiennej w Policach – powiedział zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, podczas briefingu prasowego, który odbył się 2 października w Policach.
W roku 2010 firma Ecorama rozpoczęła swoją działalność w zakresie gospodarowania odpadami na mocy decyzji administracyjnej wydanej przez ówczesnego starostę polickiego – Leszka Guździoła oraz 3-letniej umowy na dzierżawę terenu.
W roku 2013 roku wyrokiem nakazującym spółce wydanie staroście polickiemu nieruchomości położonej przy ul. Kamiennej 3 w Policach w stanie wolnym od osób i rzeczy oraz zapłatę kosztów dzierżawy nieruchomości, wraz z odsetkami. Do postępowania przeciwko spółce w zakresie swoich kompetencji, włączył się również Burmistrz Polic, nakładając na firmę Ecorama w 2013 roku obowiązek usunięcia odpadów zgromadzonych na terenie przedmiotowych nieruchomości. Spółka nigdy nie wywiązała się z tego obowiązku.
Teraz Powiat Policki po zrealizowaniu pierwszego etapu inwestycji, polegającej na uprzątnięciu nielegalnie składowanych opadów, przystąpi do etapu drugiego. Jak potwierdził starosta policki Andrzej Bednarek, w drodze przetargu wyłoniono już wykonawcę rekultywacji wraz z remediacją oczyszczonego terenu.
– Remediacja to nic innego jak wymiana skażonej, zanieczyszczonej ziemi. Ten grunt zostanie wymieniony, a rekultywacja to już ten efekt odzyskania całkowitego i sadzenia traw oraz nasadzeń drzew – tłumaczył Bednarek.
Powiat Policki negocjuje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedłużenie terminu realizacji do kwietnia 2024 roku.