Rodzice jako mentorzy. Jak pomóc dziecku w wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Decyzja ta ma wpływ na przyszłą karierę zawodową, rozwój osobisty i często także na poczucie spełnienia życiowego. Rodzice odgrywają kluczową rolę w tym procesie, będąc najbliższymi doradcami i mentorami swoich dzieci. Jak zatem mądrze i skutecznie pomagać nastolatkom w wyborze kierunku studiów? Eksperci z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili zbadać tę kwestię i przygotowali swego rodzaju „poradnik dla rodzica”.

Grafika Zlecającego

Zrozumienie zainteresowań i pasji młodego człowieka

Pierwszym krokiem w pomaganiu nastolatkowi w wyborze kierunku studiów jest zrozumienie jego zainteresowań i pasji. Rodzice powinni uważnie obserwować swoje dziecko, zwracać uwagę na to, co sprawia mu radość, co go fascynuje i jakie ma talenty. Ważne jest, aby rozmawiać z nim o jego marzeniach i aspiracjach, pytać o to, jakie zajęcia sprawiają mu najwięcej satysfakcji, z jakich przedmiotów czuje się „silne”.

Pomocne mogą być także różnego rodzaju testy zainteresowań i predyspozycji zawodowych, które pomagają określić, w jakich dziedzinach młody człowiek może się najlepiej odnaleźć. Warto też skonsultować się z doradcą edukacyjnym lub zawodowym, który zaproponuje odpowiednie narzędzia diagnostyczne.

Rodzice również powinni zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Dzięki temu mogą lepiej doradzać swoim dzieciom i odpowiadać na ich pytania. Warto czytać artykuły, raporty rynkowe oraz brać udział w dniach otwartych uczelni, aby mieć pełny obraz dostępnych możliwości.

Ważne jest także, aby zachęcać nastolatka do samodzielnego poszukiwania informacji o kierunkach studiów. Może to obejmować przeglądanie stron internetowych i mediów społecznościowych uczelni, uczestnictwo w webinarach i warsztatach, a także rozmowy z osobami studiującymi interesujące go kierunki.

Pomoc Uniwersytetu Szczecińskiego

Z pomocą w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery i kształcenia wychodzi Uniwersytet Szczeciński, który umożliwił darmowe konsultacje (online lub stacjonarne) z doradcą edukacyjnym i zawodowym. Każdy potencjalny kandydat na studia może umówić się z konsultantem z Akademickiego Biura Karier, który podczas rozmowy zdiagnozuje potencjał danej osoby i jej preferencje zawodowe oraz przekaże informacje o dobrze płatnych zawodach i rynku pracy.

Natomiast konsultacje z doradcą edukacyjnym z Biura Rekrutacji US skierowane są do tych, którzy poszukują własnej ścieżki edukacyjnej, chcą poznać ofertę uczelni, pragną uporządkować wiedzę o sobie lub szukają potwierdzenia co do podjętych już decyzji.

Wsparcie emocjonalne

Proces wyboru kierunku studiów może być dla młodej osoby stresujący i pełen niepewności. Rodzice powinni być wsparciem emocjonalnym, słuchać dziecka i okazywać empatię. Ważne jest, aby nastolatek czuł, że jego uczucia i obawy są zrozumiane i może liczyć na pomoc w trudnych chwilach.

Należy pamiętać o tym, że pomoc przy wyborze dalszej drogi naukowej nie powinna opierać się na wskazywaniu, lecz na umiejętności dialogu ze swoim dzieckiem. Trzeba uważnie wsłuchiwać się w jego potrzeby, pragnienia i być gotowym na to, by „dać do ręki wędkę, a nie złowioną rybę”. Rodzic powinien wspierać dziecko w Jego decyzjach i wstrzymać się z ogromną chęcią podejmowania za Niego decyzjiuważa Justyna Markitoń-Belbart terapeutka oraz kierowniczka Działu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Szczecińskiego.

Presja rodziców może prowadzić do zaaplikowania na studia, które nie są zgodne z prawdziwymi zainteresowaniami i talentami dziecka. To w przyszłości może prowadzić do niezadowolenia i zmiany kierunku kariery.

Praktyczne wsparcie

Proces aplikacji na studia może być skomplikowany i wymagać wielu formalności. Rodzice mogą pomóc dziecku w przygotowaniu dokumentów, czy w rejestracji w systemie rekrutacyjnym. Ważne jest jednak, aby kandydat aktywnie uczestniczył w tym procesie i uczył się samodzielności.

Należy pamiętać, że Biuro Rekrutacyjne Uniwersytetu Szczecińskiego chętnie odpowie na nurtujące pytania związane z procesem rekrutacyjnym. Z pracownikami jednostki można kontaktować się telefonicznie pod numerami telefonu 91 444 12 13 lub 91 444 14 79 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 15.00), a także przez cały czas poprzez wtyczkę Messenger na koncie „Kandydaci US” na Facebooku. Natomiast przedstawiciele biura zajmujący się rekrutacją cudzoziemców udzielają informacji w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Dodatkowo w dniach 11 i 12 lipca uczelnia organizuje tzw. „pogotowie rekrutacyjne”. Kandydaci będą mogli kontaktować się wtedy całodobowo z przedstawicielami US poprzez (wspomnianego powyżej) Messengera.

Długoterminowe wsparcie

Po wyborze kierunku studiów, wsparcie rodziców nadal jest ważne. Warto monitorować postępy dziecka, pytać o jego doświadczenia i ewentualne trudności. Adaptacja do nowego środowiska może być wyzwaniem, a rodzice mogą pomóc studentowi w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami i zmianami.

Pamiętajmy jednak, że wybór kierunku studiów nie jest decyzją ostateczną. Życie często przynosi niespodzianki i nowe możliwości. Rodzice powinni być otwarci na to, że młody człowiek może zmienić zdanie i zdecydować się na inny kierunek studiów. Ważne jest, aby go wspierać w poszukiwaniu swojej drogi i nie traktować zmiany decyzji jako porażki.

Rodzice w roli mentora

Rodzice jako mentorzy mają kluczową rolę w pomaganiu swojemu dziecku w wyborze kierunku studiów. Poprzez zrozumienie jego zainteresowań i pasji, edukację i eksplorację możliwości, wspieranie w podejmowaniu decyzji oraz zapewnianie wsparcia emocjonalnego i praktycznego, mogą pomóc nastolatkowi w podjęciu świadomej i satysfakcjonującej decyzji. Kluczem jest otwartość, empatia i unikanie wywierania presji, co pozwala studentowi rozwijać się i kształtować swoją przyszłość w zgodzie z własnymi aspiracjami i talentami.

Możesz więcej!

Uniwersytet Szczeciński 22 maja wystartował z rekrutacją na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie. Uczelnia przygotowała dla kandydatek i kandydatów 10 000 miejsc na 93 kierunkach. W tym jest 9 nowości. Pełna oferta edukacyjna dostępna jest na stronie www.kandydaci.usz.edu.pl.

Informacje dotyczące wspomnianego już wcześniej bezpłatnego doradztwa edukacyjnego i zawodowego dostępne są na stronie www.kandydaci.usz.edu.pl/doradztwo. Uniwersytet Szczeciński zaprasza wszystkich zainteresowanych do kontaktu.

W tym roku US kontynuuje również zeszłoroczne hasło rekrutacyjne „MOŻESZ WIĘCEJ!”. Władze Uniwersytetu przekonane są, że na Uczelni studenci mogą łączyć rozwój naukowy, osobisty i realizować swoje pasje.
Pierwszy nabór na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zakończy się 12 lipca.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.