- Gospodarka
- Publikacja:
Powraca temat kopalni fosforytów w Senegalu! Grupa Azoty Police składa kolejne zawiadomienie do Prokuratury
Powraca temat kopalni fosforytów w Senegalu w związku ze złożonym przez Grupę Azoty Police zawiadomieniem do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
Gracjan Broda,
– W zawiadomieniu wskazano na podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na bezzasadnym i niecelowym przekazaniu w 2018 roku przez Grupę Azoty Police na rzecz spółki DGG Eco sp. z o.o. akcji imiennych w spółce African Investment Group SA o wartości 6,6 milionów złotych – czytamy w komunikacie Spółki.
Grupa Azoty Police na mocy podpisanego porozumienia z DGG Eco sp. z o.o. miała otrzymać środki finansowe w kwocie 180 milionów złotych.
W związku z nieotrzymaniem wspomnianej kwoty i zgodnie ze złożonym zawiadomieniem Spółce wyrządzono szkodę w wysokości co najmniej 180 milionów złotych.
– W wyniku porozumienia z 2018 roku podpisanego pomiędzy Grupą Azoty Police a DGG Eco sp. z o.o., Grupa Azoty Police oficjalnie wycofała się z inwestycji dotyczącej kopalni fosforytów w Senegalu. Porozumienie takie zostało podpisane, pomimo tego, że osoby, które koordynowały przebieg prac po stronie Grupy Azoty Police, posiadały wiedzę, że DGG Eco nie dysponuje środkami finansowymi na zaspokojenie roszczeń finansowych polickiej spółki – czytamy w dalszej części komunikatu Grupy Azoty Police.
Przypomnijmy, że Grupa Azoty Police w 2013 roku na mocy umowy podpisanej z DGG Eco sp. z o.o., nabyła 55 akcji w kapitale zakładowym African Investment Group S.A. w Senegalu (AFRIG S.A.).
Celem inwestycji było uruchomienie budowy kopalni fosforytów, czyli surowca niezbędnego w produkcji nawozów fosforowych. Jak tłumaczy w dzisiejszym komunikacie Grupa Azoty Police – przed podpisaniem porozumienia, do Grupy Azoty Police wpłynęła oferta wiarygodnego, dużego zagranicznego inwestora dotycząca współpracy w zakresie kopalni fosforytów i budowy obok niej fabryki kwasu fosforowego. Inwestor nabył w tym okresie 45 proc. akcji AFRIG S.A. od udziałowca mniejszościowego, co potwierdzało potencjał inwestycji w zakresie budowy kopalni, jak również możliwości w obszarze wspólnego rozwoju projektu przez Grupę Azoty Police i potencjalnego inwestora.