- Inwestycje
- Publikacja:
Gmina Police z unijnym dofinansowaniem rozbuduje kompostownię w Leśnie Górnym
Dziś w Leśnie Górnym, na terenie Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych, podpisano umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji – rozbudowy kompostowni.

Gracjan Broda,
Dzięki wsparciu ze środków unijnych Gmina Police otrzyma 4 miliony złotych na rozwój infrastruktury, która ma znacząco usprawnić gospodarowanie odpadami w regionie.
Celem przedsięwzięcia jest ulepszenie systemu przeładunku odpadów posegregowanych, przeznaczonych do dalszego transportu – do punktów utylizacji lub recyklingu. To kolejny krok w stronę bardziej efektywnej i ekologicznej gospodarki odpadami na Pomorzu Zachodnim.
– Jeżeli mówimy o celach środowiskowych, zielonej polityce Unii Europejskiej, o tym, byśmy żyli w czystszym środowisku, to właśnie na tego typu działania Komisja Europejska przeznacza znaczną część środków, z których korzysta również Pomorze Zachodnie – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Leśno Górne to jedno z kluczowych miejsc w zakresie gospodarki odpadami w szczecińskim obszarze aglomeracyjnym – dodał.
Planowana rozbudowa obejmuje budowę nowoczesnej biokompostowni, czyli specjalistycznej hali, w której odpady zielone będą kompostowane w warunkach kontrolowanych. Obecnie proces ten odbywa się na otwartym terenie, co ogranicza jego efektywność i wpływa na środowisko.
– Zakład ten stanowi bardzo ważny element naszego gminnego systemu gospodarowania odpadami – zaznaczyła zastępca burmistrza Polic Magdalena Sosnowska. – Inwestycja o wartości ponad 4 milionów złotych umożliwi nam nie tylko usprawnienie procesów technologicznych, ale przede wszystkim zwiększenie udziału recyklingu organicznego w całym systemie. Szacujemy, że rocznie będzie można przetworzyć nawet 12 tysięcy ton odpadów – dodała.
Umowę na dofinansowanie parafowali marszałek Olgierd Geblewicz oraz zastępca burmistrza Polic Magdalena Sosnowska. W uroczystości udział wzięła także dyrektor ZOISOK Katarzyna Korzeniewska-Szymańska.
To kolejna inwestycja w regionie, która realnie przyczynia się do poprawy jakości środowiska i budowania nowoczesnej infrastruktury komunalnej w duchu zrównoważonego rozwoju.
