reklama
  • Polityka
  • Publikacja:

Nie statut a przewodnicząca Rady Gminy będzie decydować o głosie dla zastępcy wójta

Czy zastępcy prezydentów, burmistrzów oraz wójtów powinni mieć prawo głosu podczas obrad sesji Rady Miast, oraz Gmin? Oczywiście, że powinni, ponieważ często ich wiedza odnośnie konkretnych zagadnień jest zdecydowanie bardziej szczegółowa niż włodarzy poszczególnych miast i gmin, którzy część zadań delegują na swoich zastępców.

Przewodnicząca Rady Gminy Dobra Joanna Napiwodzka (Koalicja Obywatelska) / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O zmianę w statucie Rady Gminy Dobra pozwalającą dowolnie zabierać głos osobie zastępcy wójta wnosiła wójt Magdalena Zagrodzka, argumentując to faktem, że podobna praktyka funkcjonuje m.in. w pobliskim Szczecinie czy Policach.

Zarówno przewodnicząca Rady Gminy Dobra Joanna Napiwodzka, jak i wiceprzewodniczący Bartłomiej Miluch kontrargumentowali, że takowy głos jest wicewójtowi udzielany i nie ma potrzeby wpisywania tego do statutu Rady Gminy Dobra. Problem jednak w tym, że kiedy formalnie taki zapis nie znajdzie się w statucie Rady Gminy Dobra, o tym, czy zastępca wójta głos będzie mógł zabrać, czy nie, będzie decydowała przewodnicząca Rady Gminy Dobra, bądź w przypadku jej nieobecności, któryś z jej zastępców.

Taki stan rzeczy budzi jednak wątpliwości, biorąc pod uwagę, że zarówno przewodnicząca Rady Gminy Dobra Joanna Napiwodzka, jak i dwóch z trojga jej zastępców – Bartłomiej Miluch oraz Bogusław Kozioł stoją w opozycji do wójt Magdaleny Zagrodzkiej.

Głosami radnych Komitetu Wyborczego Grzegorza Śliwińskiego, Koalicji Obywatelskiej oraz Aktywnych dla Gminy Dobra odrzucono poprawkę do statutu Rady Gminy Dobra. Co ciekawe to w poprzedniej kadencji ówczesny radny Koalicji Obywatelskiej Mariusz Lindner, a dziś członek Aktywnych dla Gminy Dobra złożył projekt uchwały, który ograniczył swobodę wypowiedzi radnym w trakcie obrad sesji Rady Gminy Dobra, poprzez ograniczenie możliwości zastosowania odpowiedzi „ad vocem”, czyli sprostowania do wypowiedzi innego radnego.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.