reklama
  • Polityka
  • Publikacja:

Radna Koalicji Obywatelskiej pyta o kompetencje wicewójta Pawła Malinowskiego

Radna Koalicji Obywatelskiej Iwona Kłosowska złożyła interpelację, w której pyta wójt Gminy Dobra Magdalenę Zagrodzką o kompetencje powołanego przez nią wicewójta – Pawła Malinowskiego.

Radna Koalicji Obywatelskiej Iwona Kłosowska (w środku) / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W związku z powołaniem wicewójta Pawła Malinowskiego, który ma odpowiadać za sprawy związane m.in. z inwestycjami i sprawami komunalnymi, chciałabym zapytać jakie doświadczenia zawodowe i wykształcenie posiada pan Malinowski w tym zakresie. Powoływanie na kluczowe stanowiska osób z odpowiednimi kwalifikacjami leży w interesie całej społecznościnapisała w swojej interpelacji radna Kłosowska.

Na wstępie należy zaznaczyć, że powołanie wicewójta to wyłączna kompetencja wójta, który nie musi uzasadniać swojego wyboru, ani nie jest zobligowany do konsultowania się w tej sprawie z radą gminy. Idąc dalej, nie musi nawet organizować konkursu na stanowisko wicewójta. Osoba powołana na stanowisko wicewójta powinna posiadać wyższe wykształcenie, 6-letni staż pracy i kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku i nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego oraz umyślne przestępstwo skarbowe.

W gminach od 20 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców, a taką gminą jest Dobra – wójt może powołać maksymalnie dwóch wicewójtów. Zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie powołania.

Utworzenie w gminie stanowiska zastępcy wójta jest obligatoryjne i co ważne – ani wójt, ani rada gminy w drodze regulacji statutowej nie mogą z tego stanowiska zrezygnować.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rada gminy nie ma żadnego wpływu na obsadę stanowiska zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i nie ma kompetencji do jego odwołania.

W historii samorządu lokalnego tylko z ostatnich pięciu mieliśmy do czynienia z powoływaniem na stanowiska m.in. wicestarosty Powiatu Polickiego, czy zastępcy burmistrza Polic osób na mocy umów koalicyjnych zawieranych z ugrupowaniem politycznym, które wygrywało wybory samorządowe.

W 2018 roku na mocy takowej koalicji wicestarostą Powiatu Polickiego została Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej (obecna przewodnicząca Rady Gminy Dobra – przyp. red.), natomiast w roku 2024 zastępcą burmistrza Polic Władysława Diakuna został Damian Walczak również z Koalicji Obywatelskiej. O ile w pierwszym przypadku o obsadzie stanowiska decydowali radni powiatowi, o tyle w drugim należało to tylko i wyłącznie do kompetencji ówczesnego burmistrza Polic Władysława Diakuna.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.