- Polityka
- Publikacja:
Radni Gminy Dobra i wójt Magdalena Zagrodzka złożyli ślubowanie
Sporo emocji wzbudziła sesja inauguracyjna Rady Gminy Dobra. Po wręczeniu zaświadczeń i złożeniu ślubowania troje radnych: Joanna Napiwodzka, Grzegorz Śliwiński i Bogusław Kozioł złożyli wnioski o rozszerzenie porządku obrad o wybór dwóch wiceprzewodniczących Rady Gminy Dobra oraz składów komisji stałych.
Gracjan Broda,
Radny Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra Paweł Malinowski zaapelował do radnych Koalicji Obywatelskiej oraz środowiska politycznego Grzegorza Śliwińskiego o podjęcie dyskusji w zakresie kandydatów, którzy mieliby zasiadać w komisjach. Zaapelował również, aby ich wybór odbył się na kolejnej sesji Rady Gminy Dobra.
– Mam nadzieję, że odchodzimy od standardów pani Teresy Dery, tego, że na pierwszej sesji bez konsultacji z klubami wybiera się kandydatów do poszczególnych komisji, dlatego też jako klub, który zdobył najwięcej mandatów i uzyskał największe poparcie społeczne wśród mieszkańców, zwróciliśmy się i do pana Śliwińskiego i do pani Napiwodzkiej, czyli liderów dwóch pozostałych klubów z propozycją przedstawienia kandydatów po to, abyśmy wspólnie wypracowali tych kandydatów. Dlatego uważam, że załatwianie tego w stylu pani Dery jest kolejnym przykładem, jak nie należy rozmawiać w ramach Rady Gminy – powiedział radny Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra Paweł Malinowski.
Związany ze środowiskiem Grzegorza Śliwińskiego radny Bartłomiej Miluch podkreślał z kolei, że to dobry zwyczaj, który obowiązuje nie tylko w Gminie Dobra, że na pierwszej sesji inauguracyjnej podejmowane są decyzje, odnoście składu prezydium Rady oraz składów poszczególnych komisji stałych.
– Kolejne sesje przed nami, a komisje, które będą powołane, już będą mogły opiniować projekty uchwał, stąd też taki dobry zwyczaj, który pojawia się w wielu samorządach, nie tylko w naszym – przekonywał Bartłomiej Miluch.
Radny Marcin Sobierajski złożył wniosek formalny o zakończenie dyskusji, ucinając tym samym debatę, dotyczącą tematu wniosków formalnych o rozszerzenie porządku obrad.
– Składam wniosek formalny o zamknięcie dyskusji i przejście do głosowania – powiedział Sobierajski.
Decyzją radnych Koalicji Obywatelskiej, środowiska politycznego Grzegorza Śliwińskiego oraz radnych Bogusława Kozioła i Mariusza Lindnera przewodniczącą Rady Gminy Dobra została Joanna Napiwodzka (Koalicja Obywatelska), pierwszym wiceprzewodniczącym Bartłomiej Miluch (KWW Grzegorz Śliwiński), natomiast drugą wiceprzewodniczącą Katarzyna Ciurzyńska (Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra).
Ostatecznie obie strony politycznego sporu porozumiały się w kwestii wyboru komisji stałych i ustalono, że ich skład wybrany zostanie na kolejnej sesji Rady Gminy Dobra, która odbędzie się w czwartek, 16 maja.
Ostatnim punktem porządku obrad było odebranie zaświadczenia o wyborze na wójta Gminy Dobra oraz złożenie ślubowania przez nową wójt Magdalenę Zagrodzką.
– Chciałabym pogratulować wszystkim nowym radnym, którzy będą tutaj z nami pracować. Chciałabym pogratulować przewodniczącej (Joannie Napiwodzkiej), wybranym wiceprzewodniczącym (Bartłomiejowi Miluchowi oraz Katarzynie Ciurzyńskiej). Chciałabym podziękować wójt Teresie Derze za te lata pracy. Chciałabym podziękować również wszystkim mieszkańcom, którzy nam zaufali, bo dzięki waszemu zaufaniu i wsparciu jestem dzisiaj wójtem Gminy Dobra. Chciałaby podziękować mojej błękitnej drużynie, bo to jest nasz wspólny sukces, dlatego bardzo wam z tego miejsca za wszystko dziękuję. Mam nadzieję na fajną, bardzo merytoryczną i ciężką pracę na rzecz naszych mieszkańców – powiedziała na zakończenie nowa wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka.