reklama

reklama
reklama

Nie żyje Jan Matura. Człowiek wielu talentów, zawsze towarzyski, zawsze uśmiechnięty

Nie żyje Jan Matura, doskonale znany w Policach i Tanowie. Od lat związany ze Szkołą Podstawową w Tanowie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Policach. Był wielkim miłośnikiem Ziemi Polickiej, a ponadto badaczem dziejów Polic i regionu polickiego, regionalistą, nauczycielem, sportowcem.

Jan Matura

na zdjęciu: Jan Matura, podczas Polickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w 2021 roku

Wykonywał również grafiki i akwarele przedstawiające dawne Police. Był inicjatorem imprez sportowych, uczestnikiem biegów i maratonów w kraju i Europie, trenerem młodzieży.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach tworzył Galerię Historyczną, która została otwarta na przełomie 1996 i 1997 roku. Prowadził również wiele imprez kulturalnych, w tym m.in. Jarmark Augustiański, Jarmark Bożonarodzeniowy, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Dni Polic, Dni Chemika.

Był autorem bloga historycznego „Police 750” adresowanego do miłośników historii Polic i Pomorza Zachodniego. Funkcjonował nieprzerwanie od 2008 roku.

Owocem 20-letnich studiów nad dziejami Polic Jana Matury jest monografia Historia Polic od czasów najstarszego osadnictwa do II wojny światowej (Szczecin 1999) opatrzona przedmowami recenzującego ją prof. Antoniego Gizy i burmistrza gminy Police Władysława Diakuna.

Jan Matura zmarł 19 sierpnia 2022 roku. Żegnaj Janku.

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

  1. Komentujesz jako GOŚĆ, dlatego jesteś zobowiązany podać swoje imię lub nicka.
0 Znaki/ów
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

#zobacz także