reklama

Nagłówek Dziennika Polickiego
reklama
reklama

Panele fotowoltaiczne na gruncie - o co należy zadbać?

Choć fotowoltaika powszechnie kojarzy się z panelami montowanymi na dachach, nie można zapominać, że mogą one być umieszczane również na gruncie. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego osoby, które dysponują choć niewielką posesją, często je rozważają. O czym trzeba pamiętać, decydując się na fotowoltaikę na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na gruncie - o co należy zadbać?

Fotowoltaika na gruncie – czy trzeba uzyskać pozwolenie?

Brak konieczności ingerowania w poszycie dachowe, łatwość czyszczenia paneli, a także możliwość pobierania większej ilości energii słonecznej to główne powody, dla których fotowoltaika na gruncie ma swoich zwolenników. Wiele osób zastanawia się jednak, czy przed rozpoczęciem budowy instalacji fotowoltaiczną na ziemi, trzeba zadbać o uzyskanie stosownego pozwolenia. Otóż nie, chyba że mamy w planach budowę naprawdę dużej instalacji, której moc przyłączeniowa będzie przekraczała 50 kW. Nie ma też potrzeby uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy ani wprowadzania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Panele fotowoltaiczne na ziemi – o czym pamiętać?

To, o co należy zadbać projektując instalację fotowoltaiczną na gruncie, to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie gruntu. Trzeba wziąć pod uwagę, że pojedynczy panel fotowoltaiczny ma wagę około 20 kg, a zatem grunt, na jakim stanie instalacja, musi być stabilny. Ważną kwestią jest także orientacja i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Aby instalacja działała jak najefektywniej, zaleca się skierowanie modułów w stronę południową. Jeśli nie jest to możliwe, starajmy się, aby odchylenie od tego kierunku było jak najmniejsze. Z kolei najlepszy kąt nachylenia paneli to 30-40 stopni.

Szeroka oferta paneli fotowoltaicznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/fotowoltaika/panele.

Otoczenie wokół instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na panele fotowoltaiczne na gruncie, powinniśmy zagospodarować dla nich miejsce na otwartym, niezacienionym terenie. Unikajmy stawiania ich w pobliżu domu, drzew czy słupów wysokiego napięcia, gdyż nawet niewielkie zacienienie jest w stanie obniżyć wydajność modułów o około 30%, a do tego może sprzyjać powstawaniu tzw. hot spotów, które prowadzą do uszkodzenia paneli. Taki sam wpływ mają zanieczyszczenia, dlatego instalację fotowoltaiczną na gruncie należy możliwie najbardziej oddalić od elementów, które mogą prowadzić do szybkiego brudzenia się paneli, takich jak kominy czy ruchliwa droga.

Przy poszukiwania miejsca dla paneli na gruncie weźmy pod uwagę nie tylko obiekty, które aktualnie istnieją w otoczeniu, ale i te, które mogą pojawić się tam w przyszłości. Z reguły najbezpieczniejszym miejscem dla paneli na gruncie jest to umiejscowione jak najbliżej środka posesji, a dodatkowo podstawa do montażu modułów powinna zostać podniesiona na wysokość około 2 metrów.

Wyznaczenie najlepszego miejsca dla paneli fotowoltaicznych na ziemi to bardzo ważna kwestia, od której zależy efektywność instalacji. Najlepiej powierzyć ją ekspertom, czyli firmom, które świadczą kompleksowe usługi w zakresie projektowania i montażu fotowoltaiki na gruncie.

Autor: Materiał Zlecającego, Foto: Materiał Zlecającego

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.