- Artykuł Partnerski
- Publikacja:
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu - co warto wybrać?
Większość polskich firm nie może obyć się bez samochodu. Jednym ze sposobów jego finansowania jest leasing, który jednak coraz częściej jest zastępowany tzw. autem w abonamencie, czyli wynajmem długoterminowym. Oba te rozwiązania różnią się w pewnych aspektach – znajomość kluczowych różnic pomiędzy nimi pozwala na wybór tej formy finansowania firmowego samochodu, która jest dla firmy najkorzystniejsza. Sprawdźmy, czym leasing różni się od wynajmu długoterminowego i na które z tych dwóch rozwiązań warto postawić w dzisiejszych czasach.
Samochód w leasingu. Klasyczny sposób na zapewnienie firmie samochodu
Leasing to klasyczny sposób finansowania firmowej floty samochodowej. Przedsiębiorstwo podpisuje umowę z leasingodawcą i w zamian za comiesięczne raty otrzymuje do swojej dyspozycji wybrane auto. Samochód nie jest jednak własnością firmy – może się nią stać, dopiero kiedy umowa dobiegnie końca. W takiej sytuacji dochodzi do wykupu samochodu za kwotę ustaloną w umowie. W czasie obowiązywania umowy firma może korzystać z samochodu tak, jakby stanowił on jej własność.
Wiąże się to z obowiązkiem ponoszenia wszystkich, związanych z użytkowaniem pojazdu opłat, w tym m.in. ubezpieczenia, kosztów serwisu, przeglądów technicznych, napraw, zakupu części zamiennych, wymiany opon, paliwa itp. Zaletą leasingu jest brak limitów kilometrów, wadą natomiast brak możliwości wprowadzania do auta jakichkolwiek modyfikacji. Mimo wiec tego, że z auta firma może korzystać, jak z własnego pojazdu, nie może z nim robić wszystkiego, zanim nie stanie się on jej faktyczną własnością.
Dla kogo leasing okaże się dobrym rozwiązaniem?
Leasing to sposób finansowania firmowego samochodu, który idealnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorców, którzy chcą za symboliczną kwotę wykupić użytkowany do tej pory samochód. Okaże się także słusznym wyborem dla firm, których praca w dużej mierze opiera się na przemieszczaniu się samochodem z miejsca na miejsce – brak narzuconego w umowie limitu kilometrów sprawia, że z auta w leasingu można korzystać tak często i intensywnie, jak jest to niezbędne.
Pomimo swoich niewątpliwych zalet i ogromnej popularności, leasing w ostatnich latach zyskał bardzo poważnego konkurenta. Jest nim wynajem długoterminowy – drugi sposób finansowania firmowej floty samochodowej, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Zainteresowanie nim jest obecnie tak duże, że zdecydowanie warto poznać go bliżej i przy okazji dowiedzieć się, czy ten sposób finansowania firmowego samochodu sprawdzi się w naszym wypadku.
Wynajem długoterminowy. Idealne rozwiązanie dla wszystkich firm?
Wynajem długoterminowy to sposób finansowania firmowego samochodu, który polega na udostępnieniu firmie wybranego auta w ramach umowy jego wynajmu. Umowę najczęściej zawiera się na okres 2-3 lat i w tym czasie samochód pozostaje do pełnej dyspozycji firmy. Po jej wygaśnięciu auto jest natomiast zwracane do wypożyczalni, a korzystająca z niego firma ma możliwość wyboru kolejnego samochodu i jego wynajęcia na kolejny okres czasu. Dzięki temu jej flota samochodowa pozostaje perfekcyjnie dopasowana do aktualnych potrzeb biznesowych.
Największym atutem wynajmu długoterminowego jest pełna znajomość kosztów związanych z korzystaniem z firmowego samochodu – miesięczna rata zawiera bowiem także ubezpieczenie, opłaty związane z serwisem, przeglądami technicznymi, a nawet okresową wymianą opon. W praktyce jedynym dodatkowym wydatkiem, jaki ponosi wynajmujący, jest zakup paliwa oraz pokrycie kosztów związanych z korzystaniem z autostrad i płatnych parkingów.
Kto powinien postawić na wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy jest świetną alternatywą dla leasingu. Świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku firm, którym nie zależy na tym, aby posiadać auto na własność – zamiast tego preferują zmieniać je co kilka lat i zawsze korzystać z nowego, idealnie dostosowanego do ich bieżących potrzeb pojazdu. Auto w abonamencie to także rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw, które chcą mieć pełną kontrolę nad wydatkami związanymi z flotą samochodową – większość opłat związanych z eksploatacją samochodu zawiera miesięczna kwota jej wynajmu.
Wreszcie sam fakt, że auto musi zostać zwrócone do wypożyczalni, dla wielu może okazać się zaletą – niezainteresowana jego dalszym użytkowaniem firma nie musi bowiem szukać na nie nabywcy, zamiast tego może natomiast wybrać zupełnie nowy samochód i cieszyć się nim przez kolejny okres czasu w ramach kolejnej umowy wynajmu długoterminowego.
Artykuł przygotowany we współpracy z Łatwe Auto.