- Artykuł Partnerski
- Publikacja:
Do czego służą zbiorniki procesowe?
Przeprowadzane w zakładach przemysłowych procesy technologiczne wymagają wykorzystania wielu specjalistycznych sprzętów i narzędzi umożliwiających optymalizację ich poszczególnych etapów. Jednym z kluczowych urządzeń tego typu są zbiorniki procesowe. Bez nich nie byłoby możliwe nie tylko bezpieczne przechowywanie surowców przeznaczonych do przetwórstwa, ale też pełna automatyzacja samej operacji.
Czym są zbiorniki procesowe i z czego powstają?
Zbiorniki procesowe to specjalnie zaprojektowane zasobniki fabryczne, wyposażone w szereg mechanizmów regulujących i innych istotnych komponentów inżynieryjnych, które stanowią integralną część systemów przemysłowych, odpowiadającą za przechowywanie, przetwarzanie i transportowanie do linii produkcyjnej surowców takich jak ciecze, gazy czy artykuły sypkie. Ich wykorzystanie pozwala na przyspieszenie i usprawnienie procesów technologicznych oraz zapewnienie ciągłości produkcji i dostaw. Ponieważ wykonuje się je z najlepszej jakości materiałów konstrukcyjnych, w tym certyfikowanych tworzyw sztucznych, kompozytów szklano-epoksydowych oraz stali nierdzewnej, zbiorniki procesowe są na tyle wytrzymałe i odporne na czynniki środowiskowe, że świetnie sobie radzą z pracą w trudnych warunkach. Niestraszne im wysokie ciśnienie, ekstremalne temperatury czy korozja. Nie poddają się także niszczącemu działaniu kwasów i zasad.
Do czego wykorzystuje się zbiorniki procesowe?
Zbiorniki procesowe jak 3aqua.pl wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je między innymi w zakładach zajmujących się produkcją wyrobów chemicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych i spożywczych. Poza branżą produkcyjną, w której wspierają automatyzację wytwórstwa różnorodnych dóbr konsumpcyjnych, zbiorniki procesowe wykorzystywane są również w stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków – służą tam do magazynowania, dozowania i rozprowadzania substancji chemicznych niezbędnych w procesach oczyszczania przeznaczonej do spożycia wody. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie wyższej efektywności, większego bezpieczeństwa oraz bardziej precyzyjnej kontroli nad wieloma procesami przemysłowymi, dlatego są tak niezastąpione.