reklama

Blisko 900 kierowców skontrolowanych na terenie powiatu polickiego

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Policach przeprowadzili dziś zakrojone na szeroką skalę działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Alkohol i Narkotyki”. Od wczesnych godzin porannych skontrolowano stan trzeźwości około 900 kierujących poruszających się po drogach powiatu polickiego.

Policyjny radiowóz / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od rana prowadziliśmy działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzającychinformuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Policach Kornelia Staniszewska. – Podczas kontroli ujawniliśmy dwóch kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwościdodaje.

Policyjne punkty kontrolne rozmieszczono w różnych lokalizacjach powiatu, co pozwoliło na objęcie nadzorem wielu kluczowych odcinków dróg. Działania były częścią ogólnopolskiej kampanii prewencyjnej, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Przypomnijmy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi – przyp. red.) stanowi wykroczenie, za które kierującemu grozi kara aresztu albo grzywny. Sąd obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi – przyp. red.) lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu, czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat. Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz wymierza grzywnę w wysokości co najmniej 5 000 zł.

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozsądek i odpowiedzialność za kierownicą. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może znacząco wpłynąć na czas reakcji, ocenę sytuacji na drodze i podejmowanie decyzji – a tym samym narazić życie i zdrowie innych uczestników ruchu.

Ostatnia modyfikacja: 31 marzec 2025, 17:03