reklama

Ile podatników kosztuje Straż Miejska w Policach?

Kolejnym tematem, który intryguje naszych czytelników, jest to ile środków Gmina Police, przekazuje rokrocznie na utrzymanie Straży Miejskiej.

Strażnik Miejski w Policach / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aby to sprawdzić, sięgnęliśmy do Budżetu Gminy Police na rok 2024. Kwota, jaka została zapisana na wydatki bieżące Straży Miejskiej, wynosi 1 978 678 złotych, z czego 354 300 złotych przeznaczone jest na realizację zadań statutowych.

Na wynagrodzenia i składki osób zatrudnionych w Straży Miejskiej zabezpieczona jest kwota 1 597 378 złotych. W roku ubiegłym służbę pełniło 11 strażników miejskich.

W budżecie gminy znajduje się również pozycja po stronie dochodów bieżących pod nazwą „wpływy z tytułu grzywien, mandatów i innych kar pieniężnych od osób fizycznych”. I tutaj uwaga, widnieje kwota 20 tysięcy złotych.

Żeby o Straży Miejskiej w Policach nie mówić tylko w kontekście jej kosztów utrzymania, postanowiliśmy sięgnąć do sprawozdania z działalności formacji za rok 2023.

W ubiegłym roku Straż Miejska w Policach podjęła 5 274 interwencje. Blisko 2 600 z nich podjęto z inicjatywy własnej, natomiast na pozostałe składają się zawiadomienia zgłoszone przez mieszkańców oraz instytucje, takie jak Urząd Miejski w Policach, Spółdzielnie Mieszkaniowe czy Policja.

W 2023 roku najczęściej podejmowanymi interwencjami były te związane z zakłócaniem spokoju i porządku oraz porządkiem w ruchu drogowymmożemy przeczytać w opublikowanym sprawozdaniu.

84% stanowią interwencje podejmowane na terenie miasta Police, natomiast pozostałe 16% to zdarzenia, na które strażnicy miejscy reagowali w sołectwach.

Interwencje Straży Miejskiej w Policach dotyczą głównie reakcji porządkowych, czyli zakłócania spokoju i porządku oraz spożywania napojów alkoholowych (2 125), drogowych (1 317), z zakresu gospodarki odpadami i obowiązków właścicieli nieruchomości (354). Strażnicy miejscy podejmują również działania z zakresu kontroli zgodności deklaracji dotyczącej opłaty za wywóz śmieci. Takich interwencji w 2023 roku odnotowano 178.

W 2023 roku ujawniono 3 609 wykroczeń. Z tej liczby zarejestrowano w postępowaniu mandatowym 311 osób na łączną kwotę 39 600 złotychczytamy w dostępnym sprawozdaniu z działalności Straży Miejskiej w Policach.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w 89% przypadków strażnicy miejscy zastosowali pouczenie, a w zaledwie 11% zastosowano środki karno-represyjne.

Często w mediach społecznościowych można spotkać opinię, że Straż Miejska nie interweniuje w związku z nieprawidłowym parkowaniem. Zdecydowana większość z 1 317 interwencji drogowych dotyczy właśnie parkowania w sposób niezgodny z przepisami.

Podczas całego ubiegłego roku szczególną uwagę zwracaliśmy na parkowanie w obrębie przejść dla pieszych oraz w sposób blokujący chodnik, a także na pojazdy pozostawione bez karty parkingowej na miejscach dla osób niepełnosprawnychczytamy w sprawozdaniu.

Straż Miejska realizuje również zadania polegające na edukacji w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa, a także zabezpieczaniu wraz z Policją rozmaitych wydarzeń oraz imprez na terenie całej gminy.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.