reklama

Jęczmień płonny zmorą dla czworonożnych pupili

Roślinę możemy spotkać na większości trawników znajdujących się na polickich osiedlach. Jest zmorą dla właścicieli psów i kotów, dla których stanowi on poważne zagrożenie. Trzeba na nią szczególnie uważać wiosną oraz latem.

Jęczmień płonny zadomowił się w Policach i zagraża czworonożnym pupilom / zdjęcie: Gracjan Broda

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Porasta ona nasłonecznione miejsca, ugory i zaniedbane trawniki, a także okolice dróg oraz chodników. Niestraszne jej są suche gleby. Jęczmień płonny osiąga wysokość od 15 do nawet 60 centymetrów.

Nasiona jęczmienia płonnego znajdują się w kłosach pokrytych twardymi ostkami, które po dojrzeniu rośliny łatwo się rozsypują i wbijają się nie w łapy psów, ale również m.in. w uszy, nosy a niekiedy nawet dostają się gałki ocznej zwierzęcia.

Jednym ze sposobów ograniczenia występowania rośliny jest regularne koszenie trawników.

Aby zapewnić bezpieczeństwo swoich czworonożnych przyjaciół, należy korzystać z miejsc, w których nie rośnie jęczmień płonny.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.