- Wiadomości
- Publikacja:
Police inwestują w przyszłość. Podpisano umowę na wykonanie odwiertu geotermalnego
Gmina Police stawia na odnawialne źródła energii. Dziś podpisano umowę na wykonanie odwiertu badawczego, który ma potwierdzić możliwość wykorzystania wód termalnych do ogrzewania miasta. To jeden z kluczowych kroków w kierunku transformacji energetycznej.

Gracjan Broda,
– Wybór lokalizacji potwierdza nasz duży optymizm. To najlepsze miejsce do budowy instalacji, która w przyszłości mogłaby zostać włączona do eksploatacji – powiedział burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – Pozytywny wynik odwiertu badawczego to dopiero pierwszy etap prac. Gmina Police z pewnością będzie szukała środków zewnętrznych na realizację pełnej instalacji geotermalnej – dodał.
Umowę w imieniu Gminy Police podpisał burmistrz Krystian Kowalewski, a ze strony wykonawcy – prezes zarządu UOS Drilling S.A. z Warszawy, Arkadiusz Biedulski.
17 milionów złotych na wykonanie odwiertu
W ramach inwestycji powstanie odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy Police GT-1, którego celem jest ocena zasobów geotermalnych w rejonie Polic. Prace potrwają 16 miesięcy od daty podpisania umowy, a wartość kontraktu wynosi ponad 17 milionów złotych brutto.
Realizacja projektu będzie w pełni finansowana ze środków krajowych. Gmina Police pozyskała 18 388 500 zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pokrywa 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ciepło z głębi ziemi
Projekt zakłada wykonanie pionowego otworu wiertniczego o głębokości 2400 metrów. Głównym celem jest rozpoznanie warunków geologicznych i hydrogeologicznych oraz potwierdzenie parametrów wód termalnych, które mogłyby zostać wykorzystane w systemie ciepłowniczym miasta.
Zgodnie z założeniami, z odwiertu ma być pozyskiwana woda termalna o temperaturze minimum 70°C, wydajności około 250 m³/h i mineralizacji poniżej 140 g/dm³. Moc cieplna źródła została oszacowana na 16,5 MW, a roczna produkcja energii cieplnej na ponad 9 TJ.
Co ważne, lokalizacja odwiertu została zaplanowana na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Policach, co pozwoli – w przypadku potwierdzenia parametrów – bezpośrednio włączyć źródło geotermalne do istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej o długości 34 km.
Kolejny etap: budowa ciepłowni geotermalnej
Jeśli wyniki odwiertu okażą się zgodne z założeniami, Gmina Police wspólnie z polickim PEC-em planuje budowę pełnej instalacji geotermalnej o mocy około 10 MW, opartej na dwóch odwiertach i produkującej około 200 tys. GJ ciepła rocznie.
Inwestycja wpisuje się w Plan zaopatrzenia w ciepło dla Gminy Police na lata 2018–2033 oraz Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. To szansa na uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł ciepła, poprawę jakości powietrza i realne oszczędności dla mieszkańców.