- Wiadomości
- Publikacja:
Z początkiem roku nałożono obowiązek segregowania tekstyliów
Zgodnie z przepisami przyjętymi w roku 2019 mieszkańcy poszczególnych gmin odpady tekstylne generowane w gospodarstwach domowych zobligowani są oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych.
Gracjan Broda,
Co kryje się pod pojęciem tekstylia? Chodzi przede wszystkim o odzież, tkaniny dekoracyjne i użytkowe (w tym: obrusy, firany, zasłony, koce, prześcieradła), a także buty.
Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska średnio co roku każdy Europejczyk lub Europejka kupuje około 26 kilogramów tekstyliów i generuje 11 kilogramów odpadów tekstylnych.
– Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) całkowita ilość odpadów włókienniczych – obejmująca odzież i obuwie, wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych, techniczne wyroby włókiennicze oraz odpady poprzemysłowe i przedkonsumenckie – w 2019 r. wyniosła 12,6 mln ton (10,9 mln ton odpadów pokonsumenckich i 1,7 mln ton odpadów poprzemysłowych i przedkonsumenckich). Wygenerowano 5,2 mln ton odpadów odzieży i odpadów obuwniczych, co odpowiada około 11 kg odpadów na osobę rocznie w Unii Europejskiej – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden punkt odbioru odpadów tekstylnych na swoim terenie. W przypadku gmin Police, Dobra i Kołbaskowo – odpady tekstylne mieszkańcy zobligowani są dostarczać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) obecnie około 78% pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie.
Oprócz selektywnego zbierania odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych gminy mogą, ale zgodnie z ustawą nie muszą, dodatkowo zapewnić np. kontenery na tekstylia, akcyjne zbieranie w workach „door-to-door” lub współpracę z organizacjami non-profit zajmującymi się charytatywnym zbieraniem odzieży nadającej się do ponownego użycia.
– Warto podkreślić, że na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, dzięki którym producenci tekstyliów będą odpowiedzialni za produkt na każdym etapie jego „życia” – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca do segregacji.