- Gospodarka
- Publikacja:
Hyundai Engineering chce przedłużenia terminu i zwiększenia wynagrodzenia
Koreański Hyundai Engineering zgłosił kolejną propozycję przesunięcia terminu zakończenia prac w projekcie Polimery Police.
– Propozycja zmiany dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 95 dni oraz zwiększenia wynagrodzenia dla Generalnego Wykonawcy o kwotę 39 772 455 Euro – czytamy w opublikowanym komunikacie na stronie Grupy Azoty Polyolefins S.A.
13 listopada ubiegłego roku Hyundai Engineering złożył dokument, w którym proponował przedłużenie terminu o 166 dni, licząc od dnia 31 sierpnia 2023 roku. Realizator projektu nie wnosił jednak o zwiększenie wynagrodzenia.
– W złożonym w dniu 2 lutego br. dokumencie Generalny Wykonawca jako podstawę do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu o kolejne 95 dni i zwiększenie wynagrodzenia wskazuje zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały na przełomie 2023 i 2024 roku. W ocenie Generalnego Wykonawcy zdarzenia te skutkowały brakiem możliwości przeprowadzenia etapu uruchomienia instalacji, w celu osiągnięcia zakładanych paramentów gwarantowanych instalacji, a tym samym zakończenia prac w projekcie – czytamy na stronie internetowej Grupy Azoty Polyolefins S.A.
Zgodnie z kontraktem EPC w formule „pod klucz”, to Generalny Wykonawca jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich prac na każdym etapie projektu, takich jak uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.
Spółka jednocześnie informuje, że mimo opóźnień zgłoszonych przez Generalnego Wykonawcę, zarówno produkcja polipropylenu, jak i trwające procesy regulacyjne pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych są kontynuowane w trybie ciągłym. Na instalacji do produkcji polipropylenu zostało wykonane po raz pierwszy w historii projektu tzw. „przejście” w trakcie produkcji między różnymi rodzajami gatunków homopolimeru.
W dniu 1 lutego z sukcesem przeprowadzony został kilkugodzinny test projektowej maksymalnej wydajności instalacji do produkcji polipropylenu. Potwierdza to gotowość do późniejszego Testu Parametrów Gwarantowanych dla instalacji PP.
Co istotne, zgłoszona propozycja zmiany terminu zakończenia prac w projekcie, może wpłynąć na termin przeprowadzenia Testu Integralności.