- Gospodarka
- Publikacja:
Jest list intencyjny w sprawie zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych
Dziś podpisano list intencyjny dotyczący zwiększenia możliwości produkcyjnych materiałów wybuchowych.
Gracjan Broda,
Dokument parafowali przedstawiciele prezes Zarządu ARP S.A. Michał Dąbrowski, członek Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz i Prezes Zarządu MESKO S.A. Renata Gruszczyńska.
Współpraca Spółek ma na celu rozbudowę kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową na terenie Polski.
– Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa państwa, zapewniając niezależność Polski w kluczowych obszarach. Jest to szczególnie istotne w obliczu współczesnych wyzwań. Wymiana wiedzy i doświadczenia sygnatariuszy listu może przełożyć się na wzmocnienie zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji materiałów wybuchowych – mówił Michał Dąbrowski, prezes Zarządu ARP S.A.
W uroczystości podpisaniu listu intencyjnego uczestniczył również wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Ten list intencyjny to pierwszy krok na rzecz odbudowy polskich zdolności do produkcji amunicji. Nikt, kto dziś obserwuje wojnę w Ukrainie i inne konflikty na świecie nie może mieć wątpliwości, jak ważny jest dostęp do dużej ilości pocisków do nowoczesnej broni, którą Wojsko Polskie już dziś się posługuje. Sygnatariusze listu to specjaliści w swoich dziedzinach, połączenie ich wiedzy i możliwości produkcyjnych z pewnością przyniesie imponujący efekt – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Prezes Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz podkreślił potencjał w zakresie surowców i infrastruktury technologicznej, aby zaangażować się w produkcję materiałów wybuchów, a także poinformował, że już dziś Grupa Azoty współpracuje z partnerami z tego obszaru.
– W obecnej sytuacji Grupy chcemy wykorzystywać najciekawsze możliwości biznesowe, dzięki którym wzmocnimy przychody. Współpraca w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych jest bardzo perspektywiczna dla naszych zakładów – powiedział Adam Leszkiewicz.
Współpraca pomiędzy sygnatariuszami listu intencyjnego polegać ma na uzgodnieniu form współpracy, podejmowaniu działań w celu pozyskiwania finansowania, współpracy z firmami doradczymi oraz inżynieryjno-technicznymi oraz dołożeniu staranności w pozyskiwaniu ekspertów i współpracy z nimi.