- Gospodarka
- Publikacja:
Radni Rady Miejskiej w Policach prawie jednomyślnie przyjęli budżet Gminy Police na rok 2025
Radni Rady Miejskiej w Policach 20 głosami za przyjęli uchwałę budżetową na rok 2025. Jedynym radnym, który wstrzymał się od głosu, był radny niezrzeszony Władysław Diakun.
Gracjan Broda,
– Przedstawiliśmy budżet solidny o mocnych podstawach – powiedział burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – Mamy środki na inwestycje, mamy też środki na tworzenie koncepcji i projektów – kontynuował Kowalewski.
Planowane dochody Gminy Police to blisko 359 milionów złotych, natomiast wydatki 359,4 miliona złotych. To oznacza, że deficyt wyniesie około 410 tysięcy złotych.
Dochody w roku 2025 będą wyższe o około 14% względem roku biegłego, co daje około 40 milionów złotych. Wpływ na to ma zmiana finansowania samorządów, ponieważ wyższe środki trafiać będą z podatków PIT i CIT. Tylko z samych podatków PIT i CIT do Gminy Police trafi nieco ponad 140 milionów złotych. O około 18,5 miliona złotych mniej Gmina Police osiągnie z tytułu dochodów majątkowych.
– Dochody majątkowe w roku 2024 były wyższe, dlatego że Gmina Police otrzymała środki finansowe z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz środków unijnych – zaznaczył skarbnik Gminy Police Janusz Zagórski.
Nadwyżka operacyjna zaplanowana w budżecie wynosi ponad 27,5 miliona złotych.
– To bardzo pozytywny przejaw. Od wielu lat powtarzam, że do tego właśnie powinniśmy dążyć. Duża nadwyżka operacyjna pozwala myśleć o rozwoju Gminy – powiedział skarbnik Gminy Police Janusz Zagórski.
Jak podkreślił Zagórski – środki z nadwyżki operacyjnej można przeznaczyć albo na inwestycje, albo na spłatę zadłużenia.
– Deklarowaliśmy, że Gmina musi odzyskać sterowność. Symbolem tej sterowności jest ta nadwyżka operacyjna. Nadwyżka operacyjna, która jest na tyle duża, że pozwala nam planować zadania inwestycje, nawet te większe w przyszłości. Jest podstawą do stosowania dźwigni ekonomicznej, jeże chcielibyśmy niektóre zadania wykonywać. Jest naszym wentylem bezpieczeństwa na wypadek sytuacji trudnych – podkreślał burmistrz Kowalewski.
Gmina Police na inwestycje w roku 2025 zamierza wydać blisko 65 milionów złotych. To o 14 milionów więcej niż w upływającym roku 2024.
Tylko na samą oświatę i wychowanie w budżecie na rok 2025 zabezpieczono ponad 114 milionów złotych, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska ponad 43 miliony złotych, administrację publiczną ponad 33 miliony złotych, transport i łączność ponad 25 milionów, pomoc społeczną i ochronę zdrowia blisko 28 milionów złotych, natomiast pozostałe wydatki oszacowano na blisko 32 miliony złotych.
Dług Gminy Police na koniec 2023 roku wynosił 28 milionów złotych. W roku 2024 Gmina Police spłaciła zobowiązania w kwocie 15 milionów złotych. To oznacza, że dług w 2025 roku wynosił będzie 13 milionów złotych, czyli 3,62% dochodów bieżących. Planowana spłata tych zobowiązań rozpocznie się z początkiem roku 2026, a zakończy w roku 2034.