- Gospodarka
- Publikacja:
Wieczorkowski: „Tegoroczny nabór w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego był naborem rekordowym”
Powiatowy Urząd Pracy w Policach w roku 2023 dysponował kwotą 863 290 złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie kształcenia łącznie 352 osób z terenu powiatu polickiego.
Gracjan Broda,
– Tegoroczny nabór, był naborem rekordowym. Zainteresowanie pracodawców w porównaniu do poprzednich lat było zdecydowanie większe. Cieszy przede wszystkim zainteresowanie nowych przedsiębiorców tematami szkoleniowymi, które z punktu widzenia rynku pracy, z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy wnioskowali, były naprawdę istotne – mówi Paweł Wieczorkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach.
Przedsiębiorcy z terenu powiatu polickiego w roku 2023 złożyli 135 wniosków. W roku ubiegłym wniosków tych było 99, a dwa lata temu – 80. Powiatowy Urząd Pracy w Policach podpisał w tym roku 93 umowy z pracodawcami.
– Cieszy nas to ogromnie, bo to pokazuje z jednej strony kierunki, którymi warto podążać, a z drugiej strony to pokazuje, że jako instytucja jesteśmy skuteczni. Docieramy do nowych przedsiębiorców, do nowych podmiotów, do nowych firm z naszą ofertą. Środki finansowe, które przekazujemy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, to są środki finansowe, które realnie przyczyniają się do poprawy wielu ludzi korzystających ze wsparcia naszego Urzędu – podkreśla Wieczorkowski.
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego sfinansowano m.in. szkolenia księgowe oraz szkolenia z zakresu nowości prawa podatkowego, szkolenia z zakresu obsługi koparki i koparko–ładowarki, a także kursy na prawo jazdy kategorii B.
– Co roku zabiegamy, aby środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego były wyższe. Aktualnie wystąpiliśmy do Ministerstwa o środki w kwocie 1,5 miliona złotych na rok 2024 – powiedział Paweł Wieczorkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach. – Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby te środki wydatkować w sposób racjonalny, celowy, bardzo szybko angażować je na dany rok kalendarzowy – podsumował Wieczorkowski.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy pozwala na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, w kwotach:
w przypadku mikroprzedsiębiorstw – 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego),
w przypadku pozostałych pracodawców – 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (szkolonego). Pozostałe, 20% kosztów kształcenia ustawicznego ponosi pracodawca.
Ze wsparcia mogą korzystać wyłącznie pracodawcy, którzy mają siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu polickiego.