- Inwestycje
- Publikacja:
Grupa Azoty Police podkreśla potrzebę budowy linii kolejowej łączącej zakłady z siecią kolejową w Stobnie
Wczoraj na łamach Dziennika Polickiego informowaliśmy o ogłoszeniu przetargu na budowę w pełni zelektryfikowanej linii kolejowej 437, łącząca stację Police z nowo wybudowaną stacją towarową Port Morski Police.
Gracjan Broda,
Grupa Azoty Police zwraca uwagę na korzyści, które wiązałyby się z budową kolejowej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, w tym budową linii nr 429, łączącej zakłady przemysłowe w Policach z siecią kolejową w Stobnie Szczecińskim.
Inwestycja nie tylko usprawniłaby transport towarowy, ale także zwiększyła bezpieczeństwo, poprzez wyprowadzenie transportu materiałów niebezpiecznych poza obszary miejskie Szczecina i Polic.
– Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina stanowi znaczący krok w kierunku usprawnienia ruchu drogowego w regionie, co znalazło odzwierciedlenie we wsparciu Grupy Azoty Police, która udostępniła swoje nieruchomości pod tę inwestycję. Rozbudowa infrastruktury drogowej w połączeniu z równoległą rozbudową infrastruktury kolejowej, zapewni lepszą integrację z europejską siecią transportową TEN-T oraz pozwoli na eliminację tzw. „wąskich gardeł” w logistyce regionu – czytamy w komunikacie Spółki.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. zwraca uwagę, że projekt budowy linii kolejowej nr 429, obejmującej odcinek Stobno Szczecińskie – Dołuje, w dalszym ciągu znajduje się na liście rezerwowej programów CEF2 i FEnIKS 2021-2027.
– Projekt ten ma strategiczne znaczeniu dla rozwoju regionu i polskiej sieci kolejowej. Realizacja tego projektu wpłynie na poprawę połączeń transgranicznych między Polską a Niemcami, szczególnie w zakresie transportu towarów, i wpisuje się w szersze plany rozwoju europejskich korytarzy transportowych. Jednocześnie trasa kolejowa 429 to połączenie portu morskiego w Policach oraz zakładów przemysłowych. Pozwoli ono na zmniejszenie obciążenia kolejowego kierowanego przez miasta Police i Szczecin, co staje się kluczowym zadaniem dla rozwój regionu jako ważnego hubu logistycznego dla przemysłu chemicznego oraz hubu zintegrowanego z europejską siecią transportową – podkreśla w komunikacie Spółka.