reklama
  • Region
  • Publikacja:

Zabezpieczono miliony złotych na staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów

Zabezpieczono środki na staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Mowa o kwocie blisko 24 milionów złotych pochodzących z w całości z budżetu państwa.

Zabezpieczono środki na staże podyplomowe dla lekarzy / zdjęcie: Województwo Zachodniopomorskie

Gracjan Broda,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia praktyczne w placówkach medycznych, bezpośredni kontakt z pacjentami i czerpanie z doświadczenia specjalistów po fachu jest najlepszą formą nauki dla młodych lekarzypowiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. – Finansowanie staży medyków, którzy dopiero skończyli studia, jest więc niezwykle ważne. Ogromnie się cieszę, że możemy przekazać fundusze na ich praktyczne kształcenie. Dzięki temu dbamy nie tylko o rozwój młodych, zdolnych ludzi, ale też zapewniamy bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Ci młodzi lekarze stażyści będą przecież wkrótce leczyć i ratować życie naszym obywatelomdodał Rudawski.

Umowa opiewa na kwotę 23 822 000 złotych. Przekazane środki finansowe umożliwią zrefundowanie kosztów staży podyplomowych dla 209 lekarzy i 50 lekarzy dentystów w 53 podmiotach leczniczych na Pomorzu Zachodnim.

Dzisiaj największym wyzwaniem w całej ochronie zdrowia jest zabezpieczenie personelu medycznego. To człowiek, m.in. profesjonalni lekarze są rdzeniem całej opieki zdrowotnej. Jeśli myślimy o zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, to przede wszystkim musimy wzmacniać personel medyczny, którego bardzo nam brakuje. Naszym zadaniem jest zachęcanie młodych ludzi do tego, by studiowali w Szczecinie, a potem jako wykwalifikowani specjaliści leczyli mieszkańców Pomorza Zachodniegopodkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Staż podyplomowy absolwenta studiów na kierunku lekarskim trwa 13 miesięcy, a na kierunku stomatologicznym 12 miesięcy. W trakcie stażu młodzi lekarze mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności i poznania zasad pracy w podmiotach leczniczych. Ponadto, odbywają specjalistyczne szkolenia w zakresie m.in. profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym, przeciwdziałania wypaleniu zawodowego, transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń, w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV i ratownictwa medycznego.

Miesięczne wynagrodzenie podstawowe lekarza stażysty wynosi 6 029 złotych brutto. Podmioty realizujące staże otrzymują również refundację pochodnych od wynagrodzenia, dyżurów (dotyczy lekarzy), ryczałtu dla podmiotu za prowadzenie stażu, kosztów materiałowych (dotyczy dentystów), Funduszu Świadczeń Socjalnych. Można przyjąć, że średnio comiesięczna refundacja stażu lekarza wynosi 9 980 złotych, a stażu lekarza dentysty 7 624 złote.

Od 2023 roku środki na lekarskie staże podyplomowe przekazuje Wojewoda Zachodniopomorski. Do końca 2022 roku czyniło to Ministerstwo Zdrowia. Każdego roku w regionie staż podyplomowy odbywa około 250 lekarzy i lekarzy dentystów w ponad 50 podmiotach leczniczych na terenie naszego województwa.

Drogi Użytkowniku,

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "PRZEJDŹ DO SERWISU" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo "Dziennik Policki" Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu dziennikpolicki.pl - Regionalny Portal Informacyjny.