Po drugiej stronie Łarpi. Powstanie nowy szlak rowerowy na Polickich Łąkach
Polickie Łąki zyskają nową atrakcję turystyczną. Gmina Police otrzymała niemal 6 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na budowę szlaku rowerowego „Po drugiej stronie Łarpi”. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz burmistrz Polic Krystian Kowalewski.
Gracjan Broda
gbroda@dziennikpolicki.pl– Trzy lata temu dzięki funduszom europejskim udało się znacząco odmienić tereny nad Łarpią. Teraz władze gminy czynią kolejny krok. Budowa nowego szlaku rowerowego jeszcze bardziej zbliży rzekę i ludzi, chroniąc przy tym unikalny ekosystem oraz otwierając region na turystykę wodną – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Nowa trasa będzie liczyć ponad 4 kilometry i powstanie na wyspie Polickie Łąki. Wzdłuż szlaku zaplanowano trzy punkty widokowe wyposażone w miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Będą one zlokalizowane przy wschodnim brzegu Łarpi, w rejonie dzikiej plaży oraz na wale wzdłuż rzeki. Trasa zostanie połączona z popularnym szlakiem rowerowym wokół Zalewu Szczecińskiego.
Jak podkreślają samorządowcy, inwestycja ma nie tylko zachęcać do aktywnego wypoczynku, ale również przybliżyć mieszkańcom i turystom wyjątkowe walory przyrodnicze Łąk Odrzańskich. Projekt ma także wspierać rozwój turystyki wodnej oraz promować mniej znane oblicze gminy Police.
– Police przez dekady postrzegano przede wszystkim przez pryzmat przemysłu, zakładów chemicznych, tymczasem nasza gmina dysponuje wspaniałymi terenami do relaksu, do wypoczynku. Odra i Zalew to raj dla żeglarzy oraz kajakarzy, Trzebież - dla plażowiczów, a Puszcza Wkrzańska zachwyca miłośników przyrody. Mamy też Łarpię i przepiękne Łąki Odrzańskie, które chcemy bardziej przybliżyć miłośnikom rowerowych wycieczek – powiedział burmistrz Polic Krystian Kowalewski.
Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie około 7 mln zł. Większość tej kwoty – prawie 6 mln zł – pochodzić będzie z funduszy europejskich przekazanych przez samorząd województwa. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a jej zakończenie planowane jest do końca 2027 roku.
Władze gminy liczą, że nowy szlak stanie się kolejnym elementem rozwijającej się oferty turystycznej Polic, obok tras wodnych, terenów nadodrzańskich, Trzebieży oraz szlaków prowadzących przez Puszczę Wkrzańską. Dzięki inwestycji Łarpia ma stać się jeszcze bliższa mieszkańcom i odwiedzającym region turystom.
Udostępnij Artykuł